Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de catalin4u24 » Joi Dec 17, 2009 10:58 pm

Da.... si sa oblige la obtinerea permisului studii superioare, daca se poate cu master.
Si la sfarsit, sa te puna sa invelesti ciocolata mai repede decat marmota. :roll:

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de Cosma Adrian » Joi Dec 17, 2009 11:15 pm

Nici eu nu prea cred ca is de folos videoclipurile astea. Si vb din proprie experienta, pt ca recunosc :oops: ,erau vremuri cand mergeam aproape tot timpul la limita, imi trebuia adrenalina la maxim si nimic din ce mi-ar fi zis sau aratat cineva nu ma impresiona. Eu tot asa mergeam #-o , bine ca nu am patit nimic :roll: , decat vreo 2-3 accidente usoare. Iar un pusti teribilist de 18 ani ,cu nu stiu cati cai sub capota, sigur nu va fi impresionat de un filmulet ca asta, poate doar in alea 5 min cat dureaza filmuletul :| . La accidente tot suntem fruntasi, care oricum in mare parte se datoreaza lipsei unei infrastructuri decente
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de Pixel » Joi Dec 17, 2009 11:37 pm

mai era o compilatie asemanatoare care nu mai stiu in ce tara era difuzata(parca germania). Eu va zic sincer ca dupa ce am vazut compilatia aia de vreo 10 ori, si am aratat-o la toata lumea, mi-am schimbat un pic modul de gandire.

Dupa ce am inceput sa vad lucrurile altfel, am inceput incet incet sa ma linistesc la volan. Fata de anul trecut, acum mi-e mult mai frica de orice fel de teribilism la volan(liniute, derapaje, viteza excesiva) fiindca tot timpu ma gandesc sa nu cumva sa fac ceva ce o sa regret tot restul vietii.

intr-adevar, nu o sa ii afecteze pe toti, dar daca din totalul inconstientilor de pe strazi, 0.0001% se linistesc, eu zic ca merita o astfel de campanie
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

boipboip
Mesaje:150
Membru din:Lun Iul 13, 2009 5:31 pm
Numar Inmatriculare:B 09 VJL
Localitate:Timisoara

Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de boipboip » Vin Dec 18, 2009 10:29 am

veniti voi cu propuneri mai bune de a preveni accidentele ....

nu am zis ca filmul asta va salva 1 miliard de vieti, cum nici pozele de pe pachetele de tigari nu au facut toti fumatorii sa se lase...........dar macar cativa tot au facut'o
C4 sedan 1.6i SX a.k.a. Citro'

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de ECO » Vin Dec 18, 2009 10:52 am

sa imi dau si eu cu parerea.... partea cu imaginile socante sunt din ce in ce mai folosite... ca oricum vorba buna, amenzile.. filtrele...radarele... si ETC nu folosesc la nimic.

Ce e in clipul asta e "mic copil" fata de ce vezi pe un forum de motociclisti...cu imagini "reale" nu de clip TV, cu oameni sfartecati si etc... tocmai ca sa mai calmeze toti descreeratii care isi iau motor de peste 100 CP/ 250 kg motor...

sunt de acord cu Buy ... e indeajuns testul psihologic DAR PE BUNE ... eu unu recunosc... n'am facut nici un test psihologic... "s-a aranjat" cu o suma de bani... asa ca....

iar faza cu IQ-ul .... etse total irelevanta. Dupa cum mai spunea si altcineva.... de ce ii trebuie IQ mai mare decat caii putere de la tir? Daca eu am facut in peste 10 ani de cand am permisul peste 500 mii km si nici un accident inseamna ca eu sunt geniu si unu ca Florinc4 daca a avut 10 de la inceput e .... (sa nu jignesc... deja a patimit destule cu farsa lui :P) este total irelevant IQ-ul la soferie... poti sa fii geniu...si sa ai pitici pe creier sa faci lucruri extreme... si poti sa fii dumb... si mai mult de sofer nu te duce capul!

Problema mare este ca multi soferi se cred regii soselelor... ca au impresia ca masina lor e cea mai cea... si ii "ajuta" ..... sau "mie nu mi se poate intampla nimic... ca eu merg regulamentar, n'am facut nici un accident pana acuma!!" ... si ei grasesc... ca oricand poate intra unu in tine... si devii o "victima colaterala" ....si ajungi la stiri cu "circula regulamentar in contrasens"

PS: eu daca nu am avut nici un accident in 10 ani... nu e pentru ca nu am intrat in nimeni... ci si pentru ca am evitat foarte multe accidente de la aiuriti care nu se asigura... sau intra pe contrasens... depasesc aiurea... etc.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Campanie TV de prevenire a accidentelor (TAC 2009)

Mesaj de navzar_x » Vin Dec 18, 2009 3:28 pm

din punctul meu de vedere sunt utile ... daca nu te-ai mai uitat pe la stiri sa vezi cruntele accidente si victimile survenite in urma lor, daca nu prea ai mai avut de-a face cu acest aspect, adrenalina e in floare si senzatia ca tie nu ti se poate intampla e foarte mare, ai f. mare incredere in tine si in modul cum poti stapani masina (vb cuiva mai devreme poti sa bei si o bere ca nu simti ca te-afecteaza in vreun fel)... pur si simplu nu mai constientizezi ca in orice moment exista un risc pe care ti-l asumi cand esti la volan - si care depinde de tine cat de mare este ... in urma vizionarii unui astfel de clip mai contientizezi un pic ... vrand, nevrand te pui in persoana celor care sunt victime ... sau mai rau in persoana celor care plang victimile respective (e mai dureros) ... in momentul in care gusti adrenalina de a duce masina la limite si a surprinde pe cei de langa tine ce poti face tu cu masina fata de ei ... si ei nu pot ... phaaai ... esti zmeu ce sa mai ... mai pui in balanta un pic ... MERITA? ORICAND? ORICUM? [-X [-X [-X drive safe si sa auzim numai de bine ...
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”