Gagalicea de 8 saptamani

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti
Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asgard » Joi Mai 30, 2013 10:00 pm

Imagine

Mai sus exista un contract de vanzare cu garantie pt o gagalice mica rasa labrador de 8 saptamani care am cumparat-o aseara dintr-un pet shop.
Din pacate verdict azi are parvo, incredibil cat ghinion sa aiba bietul animal, verdict dat de un medic la care mi-am tratat din totdeauna animalele si-n care am incredere.
Problema este ca am expus problema celor de la petshop-ul de unde am cumparat catelusa si ei in prima faza mi-au spus: in contract este scris unde sa va adresati in caz de probleme.
DA? Nu zau, si le-am scos contractul si le-a picat fata cand au vazut ca nu este trecut numele clinicii, explicatia fiind ca vezi doamne au uitat sa treaca clinica. Le-am spus:nu este problema mea, sunt acoperit de ce scrie aici, si vreau sa-mi tratez cainele in aceasta clinica si voi sa platiti tratamentul.
Au fost de acord cu conditia sa verifice si ei clinica, sa vada daca este ok. Rahat, clinica aia exista de ani de zile, are destui clienti, nu vad ce-i freaca pe ei grija, ma rog stiu, dar nu vreau sa ma duc unde zic ei sa ma duc . Nu-mi place clinica aceea, feedback-uri pozitive nu avea asa ca nu are rost. In decursul dupa amiezii am fost sunat de ei si citez: am vrea ca maine sa luam catelul daca sunteti de acord si sa mergem la clinica cu care avem contract sa cerem o a doua opinie, nu-i nici-o problema nu trebuie sa veniti si dvs. daca nu puteti, ca-l luam noi pe bietul catel. Atunci chiar m-am enervat si le-am zis ca pana una alta eu sunt stapanul, si nu cred ca doctorul ar fi de acord sa mut catelul . Au zis ca revin maine cu un telefon, ideea este ca eu nu mut catelul sub nici-o forma de acolo, si vreau sa-i fac sa plateasca.
Nu ma refer la partea financiara, mi se rupe pana la urma de nota de plata, vreau sa stiu ca poate alti viitori proprietari de caini poate nu or sa mai treaca prin asta. De ce zic asta, pt ca sunt sigur ca gagalicea s-a imbolnavit in petshop, in cusca aia de sticla in care au tinut-o. Din spusele lor o aveau acolo cam de 5 zile, si cum perioada de incubatie este 5-7 zile, deci cam aia e.
Daca este asa, inseamna ca ei nu au nici-o treaba in a curata acele spatii in care tin animalele, si virusul ramane acolo. Catelul meu a plecat aseara catre noi, azi sora ei catre altcineva, probabil ca maine spatiul acela va fi din nou plin cu alti catei si uite asa viitori stapani habar nu o sa aiba de ce le-a murit catelul, pt ca retarzii astia nu se ocupa cum trebuie de ei, este o samsareala clasica romaneasca.
Ma rog sunt simple presupuneri si maine chiar am de gand sa contactez protectia animalelor si de ce nu OPC-ul, sa se verifice daca este sa nu este vreun focar de infectie acolo.
Zic OPC si din al doilea considerent, pt ca intrebarea este: ma pot forta cumva prin prisma contractului de mai sus sa aleg clinica care o vor ei, sau tinand cont ca din eroarea lor sunt cam buni de plata si nu ar vrea sa plateasca?

Asterix
Mesaje:97
Membru din:Mie Mar 13, 2013 8:08 am
Marca si model masina:C4 Coupe 1.6Hdi
Numar Inmatriculare:VL xx GAC
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asterix » Joi Mai 30, 2013 11:14 pm

Nu cred ca pot sa te oblige daca nu scrie in contract . Oricum e ciudat ptr ca eu stiam ca la pet shop au analizele facute si sunt in regula din toate punctele de vedere ... pana la urma de asta platesti pretul ala pe caine care dupa mine nu e justificat .

Oricum sper sa rezolvi problema si Labradorul tau sa se faca bine si sa te bucuri de el !

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de commandorsteel » Vin Mai 31, 2013 7:48 am

Asgard scrie:[.... intrebarea este: ma pot forta cumva prin prisma contractului de mai sus sa aleg clinica care o vor ei, sau tinand cont ca din eroarea lor sunt cam buni de plata si nu ar vrea sa plateasca?
hmm.. vezi ca este cam cu dus si intors: in contract scrie ca pierzi garantia daca duci catelul sa il consulte o "persoana neagreata de zoomania" cu privire la ingrijire si tratament.
asa ca...trebuie sa-si dea ei acordul cu privire la clinica/medicul agreat de ei, altfel... ei se spala pe maini instant si nu ai ce le face :|
pacat de catel....
nu stiu ce sanse de supravietuire are si partea proasta e ca o sa va si atasati de el si o sa va cam rupa sufletul

ps. cel mai bine este sa va luati animalul de companie direct de la canisa :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de alex82 » Vin Mai 31, 2013 8:05 am

@Asgard fa`l bine amice , sa`l zmotoceasca si fi`miu :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de commandorsteel » Vin Mai 31, 2013 8:21 am

ti-o dau pe tora... :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asgard » Vin Mai 31, 2013 9:11 am

Care sunt persoanele agreate din moment ce nu este pomenit nimic de ele in contract?
Ca au uitat sa treaca , ma repet, nu este problema mea, in acest moment eu zic ca ce este scris negru pe alb este valabil, nu stiu poate nu vad eu cum trebuie problema de aceea am cerut o parere.
Cainele este in continuare sub perfuzii, si va ramane toata perioada tratamentului pana va da semne de imbunatatire, deci nici-o sansa sa-l mai duc undeva sa fie consultat, asa cum ar vrea ei.
Intr-adevar este prima si ultima data cand eu cumpar un catel dintr-un petshop, dar in cazul de fata cand am vazut-o chiar nu am rezistat tentatiei sa nu o cumpar. Cand mi-a placut ceva si am putut sa-mi permit mi-am cumparat acel ceva, asa sunt eu si nici nu cred ca o sa ma schimb.

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de sergiu9my » Vin Mai 31, 2013 9:18 am

Pacat de saracul catel....
Si un unchi de al meu a cumparat un bichon maltese din zoomania din mall-ul din careffour(cred ca tot de acolo l-ai luat si tu) acum cateva luni, care era bolnav... facea treaba mare cu sange si l-au dus de urgenta la doctor(nu stiu daca este clinica cu care are zoomania contrat sau altul la care a fost el)...
Nu stiu cum se numea boala cu care l-a diagnosticat, doctorul le-a zis sa il lase acolo peste noapte, i-a facut ceva injectii si le-a zis ca daca nu moare pana a doua zi mai are sanse sa traiasca... in fine l-au lasat acolo si a doua zi, sa-l mai doctoriceasca dar in cele din urma a murit....
Sunt niste martalogi astia de la zoomania; cine stie in ce conditii tin saracele animale, ce le da sa manance, daca le fac sau nu vaccinele....
Si eu am un bichon frise care a facut luna asta 5 ani pe care l-am luat de la o canisa din bucuresti si nu am avut probleme..
Am am sa intreb daca i-au tras la raspundere pe cei de la zoomania, daca i s-au returnat sau nu banii si mai multe detalii.
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de commandorsteel » Vin Mai 31, 2013 9:30 am

Asgard scrie:Care sunt persoanele agreate din moment ce nu este pomenit nimic de ele in contract?
Ca au uitat sa treaca , ma repet, nu este problema mea, in acest moment eu zic ca ce este scris negru pe alb este valabil, nu stiu poate nu vad eu cum trebuie problema de aceea am cerut o parere.
nu intelegi nuanta: in contract scrie ca se anuleaza garantia ptr. consultarea de catre o persoana neagreata de zoomania cu privire la tratament si ingrijire. In cazul unui tratament , trebuie sa ceri acceptul lor
deci nu-ti impune in contract o anume lista cu doctorii sau cabinetele la care trebuie tratat catelul, ci DOAR sa ai acceptul lor
in concluzie, mai bine le faci o cerere scrisa, in care le ceri acordul si specifici ca animalul nu este trasportabil
parerea mea e sa te acoperi cu acte si hartii, in caz ca vrei sa ceri daune (altfel iti fac astia ca si cu o masina aflata in garantie, cand tu te duci sa-i schimbi o piesa intr-un alt service, ptr care reprezentanta iti da acordul)
succes
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asgard » Vin Mai 31, 2013 9:40 am

@sergiu9my Da intr-adevar din acel magazi din mall l-am cumparat.
Am sunat la OPC, raspunsul lor a fost ca nu ma pot obliga daca in contract nu este specificat.
Sorry sunt pe fuga, revin cu detalii mai tarziu.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 31, 2013 9:42 am

Stefane nu prea e cum zici tu, pentru ca:

Problema este ca am expus problema celor de la petshop-ul de unde am cumparat catelusa si ei in prima faza mi-au spus: in contract este scris unde sa va adresati in caz de probleme.
DA? Nu zau, si le-am scos contractul si le-a picat fata cand au vazut ca nu este trecut numele clinicii, explicatia fiind ca vezi doamne au uitat sa treaca clinica. Le-am spus:nu este problema mea, sunt acoperit de ce scrie aici, si vreau sa-mi tratez cainele in aceasta clinica si voi sa platiti tratamentul.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de commandorsteel » Vin Mai 31, 2013 11:18 am

alea-s vorbe...
bogdane, citeste contractul atasat pe forum si o sa vezi ca e specificat doar ca animalul a fost examinat clinic conform specificatiei din registrul de consultatii al magazinului de catre un medic veterinar al clinicii veterinare .....AICI NU ESTE COMPLETAT NIMIC
nu scrie nicaieri ca exista o lista cu medici veterinari sau cabinete agreate de magazin
cel putin atat reiese din pagina contractului postata aici
din punct de vedere juridic, eu asa vad..., dar Asgard face ce si cum vrea :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asgard » Vin Mai 31, 2013 1:26 pm

Bun, poate din x considerente nu vad cum trebuie situatia, dar eu mi-am pus intrebarea legata de persoanele agreate, personal cred ca ar fi trebuit anexata la contract lista. Ei foarte bine ar putea sa ma informeze ca o persoana agreata se afla la Berlin, ce dracu fac ma duc in Germania in cazul acesta? Credeti ca m-a sunat cumva cineva pana la ora asta sa ma intrebe daca vreau s-o vada si alt medic? Nepasare totala, ce eu stau dupa ei sa hotarasca unde si cum trateaza catelul? Deja au trecut 24 de ore de cand se afla pe perfuzii si parca este un pic mai bine, sau asa vrem noi sa vedem, sper sa nu cobesc.
Ramane de vazut cum se va rezolva situatia, in primul rand vreau sa se faca catelul bine si dupa aceea vom merge pe mana institutiilor abilitate sa faca lumina in acest caz.
Intre timp am ajuns si la Directia de Sanatate Veterinara de am facut o reclamatie, astept si raspunsul lor.
De lasat nu ma las, si vreau sa vada ca chiar daca vorbim de o fiinta necuvantatoare, si aceasta are drepturi si nu se poate ca ei sa se gandeasca numai la profit fara sa-si asume si anumite obligatii.

@sergiu9my am uitat sa-ti zic sa va traiasca!

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de sergiu9my » Vin Mai 31, 2013 3:11 pm

Ms si felicitari pentru initiativa !
Multa sanatate catelului, speram sa se faca bine...
Sper sa ajung in seara asta la unchiul meu sa intreb el ce a facut si povestesc pe forum.
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Asgard
Mesaje:115
Membru din:Lun Mai 21, 2012 11:37 pm
Marca si model masina:PGT 607
Localitate:Ploiesti

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de Asgard » Vin Mai 31, 2013 11:31 pm

Asta seara mi-am aruncat un ochi in curtea lor, si direct mi-a sarit in ochi faptul ca din doua custi cate aveau in magazin a mai ramas doar una, oare de ce? Se simteau cu musca pe caciula si se asteapta la vizite?

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Gagalicea de 8 saptamani

Mesaj de sergiu9my » Dum Iun 02, 2013 9:11 am

Catelul a fost tratat la o clinica de a lor, si in cazul lor le-a dat banii innapoi....

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”