Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de catalin4u24 » Mie Feb 26, 2014 1:18 am

Oricum misto titlul topicului. Dacă am intreba o doamna cred ca ar spune ... "una mare si neagră" metalizat desigur :ok


Tapatalk

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de Bogdan » Mie Feb 26, 2014 7:40 am

@andu nae... De ce laud eu Clio :)..am mers cu Fabia RS si DSG7, DS3 1.6t (asta l am avut chiar o saptamana doar al meu), si Clio RS.
Clio a fost singura care a exprimat sportivitate, singura care este altceva . Fix acelasi feeling l am avut in megane RS.

Iar Abarth , a fost masina de care m am indragostit cum m am urcat in ea. pentru oras nu exista masina din clasa mini mai potenta ca ea.(nici macar twingo RS)

Oricum avand in vedere optiunile exprimate la inceputul topicului nu prea cred eu ca iti doresti ceva din clasa mini

Legat de Brabusul lui Mituc, e un brabus (chiar daca e In combinatie cu Smart si nu cu Mercedes) si asta zice totul... Cu siguranta pentru el e cea mai buna masina avand in vedere ca a evaluat si alte posibilitati. Totul e subiectiv in topicul asta ..



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de mituc » Mie Feb 26, 2014 9:59 am

catalin4u24 scrie: Mituc normal ca are argumente ca se pricepe in domeniu dar nu e de neglijat nici ca are impresia ca ale lui sunt cele mai tari :)) dar deh, nimeni nu e perfect ;)
Pai stai, nu e asa? :)
catalin4u24 scrie: Era de așteptat ca la orice topic de genu sa se ajungă la offtopic, aberatii, contradicții etc :)
Eu mi-as lua un VW Sciroco 1.4T , m-am sucit :)))
Soricico asta arata foarte bine si se misca foarte bine pe drum intins. In oras mai greu, pentru ca e din clasa compacta si inevitabil e mare. Si se simte mare.

La cum s-a pus problema in postul initial din topic eu unul am inteles ca e vorba de masini SH. Ca daca vorbim de masini noi (deci pretul nu e asa important) atunci RCZ-R, DS3-R si alte compacte mici cu motoare cretine ar trebui sa faca legea.

Deci daca va ginditi sa luati o masina SH si aveti ceva bani pusi de-o parte pentru asta macar uitati-va la aceeasi masina care va satisface nevoile de moment dar la o versiune cit maivcretina va permiteti sa intretineti. Poimiine faceti 50 de ani, or sa vi se blegeasca coaiele, o sa va scada acuitatea vederii, reflexele, si n-o sa mai puteti conduce ca lumea nici un carut de butelii. Sau ne pun astia dreaq' ceva in apa si de legumizeaza pe toti.

Diferentele de pret intre versiunile "normale" si cele cretine la masinile SH e foarte mica. Plus ca puteti exploata faptul ca lumea fuge de versiunile "sport" pentru ca au consum mai ridicat de carburant (da, dar nu ceva de speriat in aceleasi conditii de trafic) si au impresia sa daca au fost sport inevitabil au fost mai calarite si mai chinuite decit celelalte. Ceea ce iarasi este adevarat dar intr-o si mai mica masura.
In plus o masina cu care se merge incet, preponderent la consum si, si este intretinuta la buget se face varza mai repede decit una cu care se merge tare dar responsabil si cu intretinerea de rigoare. Daca o masina normala e achizitionata de un cumparator cu un profil foarte divers, in peste jumatate din cazuri modelele deosebite sint achizitionate de pasionati care stiu cum sa aiba grija de ele.

Invavati sa exploatati mentalitatea plina de prejudecati si conceptii cresite a clientului ordinar de masini SH dupa care s-a adaptat inevitabil si piata. Daca atunci cind v-ati luat C4-ul vostru v-ar fi placut sa luati un VTS in locul aluia insa era cu 6kEUR mai scump, ei uite acum e cu doar 1k EUR mai scump daca-l gasiti. Sau daca in loc de un C4 1.6 v-ar fi placut un, sa zicem, golf gti, il gasiti si pe asta si la 8k EUR. Sau mazda 3MPS gasiti la 10-11k EUR, Mazda 6MPS la fel, Audi a3 2.0TSI, Golf GTI, Megane RS, ClioRS, etc etc etc.
Sau daca vrei o octavia diesel cu clasicul motor de 1.9 sau cel de 2 litri, si gasesti un 2.5V6, de ce sa nu iei V6-ul?! Pentru o diferenta de 500RON/an la impozit, adica de 1.5RON/zi? Si exemplele pot continua.
Nu vreau sa va indepartez de citroen, am avut citroen si sint aspecte legate de ergonomie si comfort pe care inca le regret, dar daca vreti ceva SH ginditi-va bine.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de catalin4u24 » Mie Feb 26, 2014 10:26 am

Bineinteles ca nu exista moment mai bun sa-ti cumperi ceva HOT care nu ti-ai fi permis de nou atunci cand cauti o masina second hand. Si totusi frica de necunoscut exista, gen frica de consum mare, taxe mari etc.
Asa cum ai zis si tu, fac pariu ca majoritatea dintre noi si-ar fi dorit varianta hot la ce avem acum, gen 2.0 VTS, RS, GTI, MPS etc etc

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de Tomita » Mie Feb 26, 2014 11:40 am

VTS nu e hot nici pe departe. E o versiune asa mai potenta, cu dotari de baza mai bogate, gen GT in gama golf fata de GTI, in timp ce R e cel "cretin" dupa exprimarea lui mituc...

Pentru buget maxim de 10000 atunci as recomanda sa iti iei ceva maxim de 7000-8000 euro (depinde ca poate prinzi vreun chilipir care e mai ieftin sau ceva care are pretul pt o masina in mintile ei in acelasi interval. Nu uita si de taxele de inmatriculare care poate vrei sa intre tot in bugetul initial.
De asemenea orica masina sh este sh si e bine sa ii schimbi tu anumite repere din start, nu te bazezi ca are doar 80.000 sau doar 50.000 km. Oricat de corect si cinstita ar fi valoarea respectiva (ceea ce stim ca nu este in romania decat la cazurile particulare cand stii clar ca asa este)


EDIT:
si in criteriile impuse de tine nu vei gasi sub nici o forma ceva sport cum se arunca valori pe aici. ori e mult mai scump de 10.000 ori e mai vechi de 4 ani., ori probabil sare de 100.000km destul de mult; ori are in istoric daune serioase
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de mituc » Mie Feb 26, 2014 12:34 pm

Si daca sare de 100k km ce? :) Ce legatura are kilometrajul cu starea masinii? Ca doar nu-si ia diesel... vrea mic si fisnet.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de Tomita » Mie Feb 26, 2014 2:46 pm

pai a zis sa fie cu putini km :hi si parca a si specificat pragul acesta
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de mituc » Mie Feb 26, 2014 10:18 pm

Asta cu putini km e ca si cum ai vrea o curva virgina. Sa fie curva, dar sa n-o fi atins decit tu. Pai cum sa fie ea curva fara practica? :)

Importanta e intretinerea mai mult decit kilometrajul. Pot fi masini cu 50k km distruse din toate punctele de vedere (motor, suspensii, sasiu, etc) si pot fi masini cu 150k km pe care la o expertiza la prima vedere sa nu le poti deosebi de una cu 5000km.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de andu_nae » Joi Feb 27, 2014 4:31 pm

mituc scrie:Asta cu putini km e ca si cum ai vrea o curva virgina. Sa fie curva, dar sa n-o fi atins decit tu. Pai cum sa fie ea curva fara practica? :)
Sunt de acord cu tine, pentru mine e mai importanta varsta si intretinerea decat rulajul, despre masini vorbim desigur :ok

Cred totusi ca momentan o sa incerc sa imi dezvolt o afinitate pentru ceva masinute teleghidate pana ma asigur ca posed integral si volvo so Yaris-ul :roll:
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de mituc » Joi Feb 27, 2014 8:53 pm

Vinde FAILrisul, ia brabusul. WIN. :twisted: :ya

Volvo-ul ala e prea senzational ca sa te gindesti macar sa scapi de el, plus ca-s masini facute serios care pot tine 5 vesnicii (volvo/ford/mazda FTW).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de catalin4u24 » Vin Feb 28, 2014 10:26 am

Sau un smart fortwo cu motor de hayabusa :lol:

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Daca ai vrea sa fie mica si fasneata, ce ai alege?

Mesaj de mituc » Vin Feb 28, 2014 8:53 pm

Faci tu ITP-ul la aia sa fii in regula la un eventual control ARR de pe marginea drumului?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii serioase :)”