Ce ma sfatuiti???

Accidente de toate felurile...
Avatar utilizator
Ordy
Mesaje:25
Membru din:Mar Aug 19, 2008 11:07 am
Localitate:Bucuresti - Rahova/Craiova
Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Ordy » Mar Feb 10, 2009 9:07 pm

Salut, baieti!
Mi s-a intamplat si mie.... :cry: :x Sambata trecuta, in timp ce plecam din Bucuresti, in localitatea Voluntari, un nene cu o Dacie care era pe banda 1 nu s-a asigurat cand a vrut sa schimbe banda de circulatie de pe banda lui pe banda 2 si a intrat in al meu C4 care mergea linistit cu nu mai mult de 30 km/ora si care se afla pe banda 2.Rezultatul? La Citroen portiera dreapta spate infundata si zgariata, bandoul negru de plastic cazut si ramas la locul accidentului, portiera dreapta fata zgariata, dar nu foarte rau, aripa dreapta spate zgariata si putin infundata.Dacia a avut aripa stanga fata infundata si crapat un far, tot in partea stanga.
Am mers la politie, nenea care tremura mai rau decat mine a primit amenda 300 de lei sau 150 de lei in 48 de ore si 3 puncte amenda penalizare.Mi s-a dat asigurarea lui RCA pt a repara masina.
Acum urmeaza intrebarea: unde credeti ca este bine sa repar masina? Va intreb pt ca lucrez la o firma de leasing care este si dealer auto, avand in acelasi timp si service auto.Mentionez ca masina este noua, are 6 luni vechime si 9000 de km, fiind in garantie.Cei de la serviciu s-au oferit sa imi repare masina acolo.Asa am masina tot timpul in fata, stiu ca pot sa o vad mereu.Un alt avantaj ar mai fi faptul ca firma repara masina, urmand ulterior sa isi recupereze banii de la societatea de asigurare, eu nemaidand practic nicio suma de bani.Pe de alta parte, daca o repar la serviciu, credeti ca este o problema in a pierde ceva garantie la masina?
Nu vreau nici in ruptul capului sa duc masina la ATS sau nu stiu unde....doar la Promotor as duce-o, dar, din pacate, nu pot sa lipsesc in timpul saptamanii nici macar o zi....
Mecanicii au spus ca ar fi bine ca usa sa fie schimbata cu totul, si nu doar inlocuita....
Din pacate, nu am momentan nicio poza ca sa va si arat avariile robotelului.
Imi cer scuze daca voi raspunde la mesajele voastre cu intarziere, dar sunt extrem de ocupat la serviciu :cry:
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri =D>
C4 gris iceland SX 1,6 HDI 110cp berlina 5u

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de HaPPy » Mar Feb 10, 2009 9:17 pm

Ordy scrie: Mecanicii au spus ca ar fi bine ca usa sa fie schimbata cu totul, si nu doar inlocuita....
aici m-ai pierdut, eu nu stiu cum vine asta :roll:
in principiu, nu ar trebui sa pierzi garantia daca nu se umbla la motor, electrica etc. tabla e tabla si nu are legatura cu acea garantie. dar poate te lamuresc mai bine mugurel sau candyman.
asteptam poze, sa ne dam cu presupusul :tongue3:

acuma, redevenind seriosi, ne pare rau pentru biata ta masinutza si speram sa o repari cat mai bine si cat mai repede.
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mar Feb 10, 2009 9:19 pm

schimbat nu e = cu inlocuit? sa faca tot ce trebuie k masina ta sa fie cum a fost. tu bani nu dai. si ce treaba are garantia cu asta? niciuna!

Avatar utilizator
m0rpheus
Mesaje:798
Membru din:Mie Aug 01, 2007 4:43 pm
Numar Inmatriculare:B 69 GCB
Localitate:Bucuresti/Berceni

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de m0rpheus » Mar Feb 10, 2009 10:36 pm

Luati-l mai usor ca ati inteles ce a vrut sa spuna. S-a fastacit. Vroia sa spuna schimbat sau doar reparat ::P
C4 Berlina Champion, 1.6i 16V 110CP Negru Obsidien B 69 GCB

Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Feb 10, 2009 11:50 pm

Parerea mea este asa :
daca ai posibilitate sa o faci la locul tau de munca , FA O !
e mai sigur decat la ATS .
Sincer e linga tine , o vezi , treci pe la ea in pauza de tigara.
Si eu am avut portiera zgariata , si s a rezolvat cu reparatie nu cu inlocuire.
Alte pareri , dupa ce pui poze.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Mihay » Mie Feb 11, 2009 1:06 am

inlocuieste tot ce se poate inlocui mai putin aripa spate ca aia nu va iesi cum trebuie si da fa-o la tine la munca. daca in urma accidentului aveai si probleme de mecanica sa zicem sau electrice atunci da era recomandat sa ti`o repari la un dealer citroen pentru a putea beneficia in continuare de garantie(ex un amortizor rupt, schimbat in alta parte , nu poti cere garantie la Citroen ptr el daca se va strica).

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de commandorsteel » Mie Feb 11, 2009 8:46 am

in general e bine sa ti-o faci acolo unde stii tu ca iti face masina cum trebuie. acum... mai ramane problema pieselor pe care trebuie sa le comanyi de la un dealer autorizat... sa le platesti apoi sa-ti recuperezi banii. dar daca cei de la tine de la munca s-au oferit sa o repare, probabil ca or sa cumpere ei piesele apoi sa-si recupereze banii...
imi pare rau ptr ce ti s-a intamplat... dar asta e: sunt destui casati pe sosele si e bine ca nu ai patit nimic.
succes :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mie Feb 11, 2009 3:19 pm

nu e regula chestia cu piesele obligatoriu de la dealer. eu am luat la c3-ul mamei shtergatoare bosch, cand originalele sunt valeo, iar azi bieleta antiruliu de la Autonet, liebherr, cu 50% mai ieftin. nu te obliga nimeni sa cumperi de la dealer. sunt atatea magazine de piese auto...

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de IceRidder » Mie Feb 11, 2009 3:32 pm

poti sa le cumperi de oriunde dar sa le monteze ei (cel putin eu asa stiu)
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mie Feb 11, 2009 3:35 pm

IceRidder scrie:poti sa le cumperi de oriunde dar sa le monteze ei (cel putin eu asa stiu)
asta e mai bine, dc le monteaza ei, k ii tragi de urechi legal dc e ceva problema!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Mihay » Mie Feb 11, 2009 4:18 pm

adica eu cumpar un amortizor de la o firma distrubuitoare Autonet sa zicem si ma duc la dealer citroen sa-l monteze si peste 5 luni e scurs cine da garantia? Citroen SAu autonet? (bine defapt producatorul amortizorului dar prin cine iti ceri drepturile?) eu sicer cred ca orice service citroen care se respecta nu va monta ceva din "afara" defapt cred ca e si regula

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de onacus » Mie Feb 11, 2009 4:31 pm

Mihay scrie:adica eu cumpar un amortizor de la o firma distrubuitoare Autonet sa zicem si ma duc la dealer citroen sa-l monteze si peste 5 luni e scurs cine da garantia? Citroen SAu autonet?
Autonet.

De fapt pe orice piesa garantia o da vanzatorul. Si pe orice contract de garantie se specifica faptul ca garantia se acorda daca piesa este montata de o firma autorizata. Citroen cred ca este autorizat :P.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

candymann

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de candymann » Mie Feb 11, 2009 5:15 pm

poi chiar dealerul cumpara de la Autonet, in anumite cazuri. :mrgreen: am dat exemplu Autonet, dar poate fi Meteor, Augsburg, Rune, sau mai shtiu eu cine....

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de baty_san » Mie Feb 11, 2009 8:04 pm

e pe asigurare. pe cine doare capu'? piese de origine aduce si autonetu', si augsburg, etc.... de ce sa pui ceva "neoriginal"? sa rugineasca tabla? nu merita. vb tu cu baietii de la piese sa comande totul pe original si cu asta basta.
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Ce ma sfatuiti???

Mesaj de Bogdan98 » Mie Feb 11, 2009 11:00 pm

@baty, stim cu totii (sper) ce inseamna "original" la o masina... este fix piesa aftermarket, cu alt cod. Eu mor cand aud: vreau piesa originala, nu aftermarket, ca n-am incredere. Mai mult, o piesa pe cod original, te costa cat nu face, prin comparatie cu aceeasi piesa, aftermarket.

Stie cineva o firma producatoare de autoturisme care produce piese? Citroen, Ford, Mercedes? Sau orice alta firma? Ca exemplu: rulmentii ii comanda la SKF sau la Timken, placutele de frana la Bosch, Delphi, etc... amortizoare: Valeo, Monroe, Delphi... si tot asa. Numai ca fabrica producatoare, stanteaza pe acelasi produs, cod original Citroen, Mercedes, Ford, etc, si bineinteles si codul propriu. Produsul este fix acelasi. Si nu exista diferente de calitate.
Ca un exemplu si mai concludent: DIESEL... sunt in toata lumea asta mare, 4 (PATRU) producatori de Diesel (injectoare si pompe de injectie) - si altii in afara de cei 4 nu mai exista (Siemens, Delphi, Bosch si al patrulea imi scapa).
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”