am patit-o si eu ...

Accidente de toate felurile...
Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:
am patit-o si eu ...

Mesaj de VeNoM386 » Mar Noi 24, 2009 12:01 pm

Dar nu din vina mea. Unu care nu a respectat prioritate de dreapta mi-a taiat calea si l-am lovit cu partea dreapta fata. S-a intamplat la intersectia alexandru serbanescu cu avionului, exact langs ATS Pipera :?
Problema este ca are RCA la Astra care nu au contract cu ATS. Aici intervine problema mea, mi-au zis la service ca masina o pot lua atunci cand isi primesc banii si din ce mi-a zis agentul de la Astra, poate dura 3 saptamani :!:
Momentan masina e la ATS in curte, trebuie sa trimita agentului de asigurari reconstatarea. In functie de cat costa, o sa vad daca o fac la ATS sau caut in alta parte deoarece am impresia ca va trebui sa platesc din buzunar ca sa o iau mai repede, apoi sa recuperez banii de la Astra.
Voi ce parere aveti ?

O sa pun si niste poze cum le scot din camera.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
lordlaur
Mesaje:361
Membru din:Joi Mai 01, 2008 11:12 am
Numar Inmatriculare:B.38.LLL
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de lordlaur » Mar Noi 24, 2009 12:05 pm

Salut,imi pare rau cand aud asemenea incidente cu bijuteriile noastre,am patit si eu cu omniasig,la fel masina a fost gata reparata in 1 saptamana si inca 3 am stat dupa ordinul de plata pt Ats...deci sunt niste nesimtiti care te aburesc la telefon si daca nu te duci de 3-4 ori peste ei cu scandal,ii doare in fund de dosarul tau...asa s-a intamplat in cazul meu..

Multa bafta!
C4 VTR+ 1.6i 16v Aden Red
The Force Be With You

orlando
Mesaje:152
Membru din:Lun Mar 16, 2009 4:54 pm
Numar Inmatriculare:HD40RLA
Localitate:Hunedoara
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de orlando » Mar Noi 24, 2009 12:07 pm

parerea me e sa nu o faci pe banii tai ca pe urma te vor taragana aia de la sigurari cu banii mult si bine....si sa nu o faci la alt service decat cel la care are contract firma de asigurari ca risti sa nu mai vezi banii daca o faci in alta parte :cry: , in rest eu personal crad ca il omoram pe dobitocul care ti-a taiat cale si pe urma mergeam la asigurari, bafta si vezi cum rezolvi
c4 coupe 2.0 hdi 16v vtr pack...138CP

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de wonka jr. » Mar Noi 24, 2009 12:10 pm

atata timp cat masina e pe numele tau nu prea vad de ce ti-ar retine masina. e problema lor cum si rezolva probleme. care e problema mea daca ei au sau nu decontare directa cu nu stiu cine. fa si tu niste reclamatii pe la opc, ca uneori de rezultate sa stii.

ps: treaba asta nu intra la sechestrare de bunuri personale ?
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de IceRidder » Mar Noi 24, 2009 12:14 pm

Problema este ca are RCA la Astra care nu au contract cu ATS. Aici intervine problema mea, mi-au zis la service ca masina o pot lua atunci cand isi primesc banii si din ce mi-a zis agentul de la Astra, poate dura 3 saptamani :!:
esti optimist cu 3 saptamani.
atata timp cat masina e pe numele tau nu prea vad de ce ti-ar retine masina. e problema lor cum si rezolva probleme. care e problema mea daca ei au sau nu decontare directa cu nu stiu cine. fa si tu niste reclamatii pe la opc, ca uneori de rezultate sa stii.

ps: treaba asta nu intra la sechestrare de bunuri personale ?
problema este a ta nu a lor. masina este a ta si tu beneficiezi de reparatie si nu asiguratorul. cand faci cererea de despagubire beneficiarul esti tu dar trimiti banii catre service ca sa nu mai faci tu un drum.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de DMX » Mar Noi 24, 2009 12:16 pm

Daca ai bani plateste din buzunar .....

Daca nu , altceva nu ai ce sa faci decat sa astepti ca cei de asigurator de le plateasca ... :(

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de VeNoM386 » Mar Noi 24, 2009 12:25 pm

Imagine

Imagine

Cam asa arata ...
Eu am casco la Asirom si ma gandesc sa sa apelez la casco, dar nu stiu exact daca pierd reducere de an 6 care este destul de substantiala. Avand dovada ca nu sunt vinovat, Asirom nu isi poate recupera banii de la Astra fara sa ma afecteze pe mine ? Aveti idee ?
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de onacus » Mar Noi 24, 2009 12:26 pm

MERGI la casco. Faci dosar de casco cu regres pe RCA-ul celui vinovat. In felul asta nu iti este afectata polita casco, si iti iei si masina in cateva zile.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de VeNoM386 » Mar Noi 24, 2009 12:28 pm

DMX scrie:Daca ai bani plateste din buzunar .....

Daca nu , altceva nu ai ce sa faci decat sa astepti ca cei de asigurator de le plateasca ... :(
Sa vad cat costa. M-am gandit si la asta, dar parca nu as vrea sa stau 6 luni (asa am auzit de la un coleg) dupa aia sa astept banii de la Astra.

Ce am gasit pe net
Exita un topic RCA la ardaf , sau cum s-a ajuns sa se raporteze Ardaful la CSA. Acolo am un post unde am explicat destul de clar ce experienta am avut la Ardaf pe RCA.

In situatia ta ma aflu si eu, inca nu am luat o decizie, dar tinand cont de imprejurimi am sa merg pe CASCO urmand ca societatea unde am casco sa-si recupereze banii prin regresiune (parca asa) de la Ardaf. In caz contrar, daca pana la expirarea politei CASCO, Ardaful nu va plati repararea masinii catre asiguratorul la care ai CASCO, ti se va scumpi polita de asigurare CASCO, asta e singurul inconvenient.
Ultima oară modificat Mar Noi 24, 2009 12:31 pm de către VeNoM386, modificat 1 dată în total.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de Mihay » Mar Noi 24, 2009 12:29 pm

cel mai bine este sa o faci la unul din serviceurile cu care respectiva societate de asigurari are decontare directa. Si mai bine este sa-l intrebi subtil pe cel care iti face constatarea unde sa o duci, LA CARE DIN SERVICEURILE de pe lista lor ptr ca sigur are vreo combinatie . imposibil din lista aia a lor sa nu fie un service acceptabil . de ce insistati sa o faceti la ATS eu nu va inteleg atata vreme cat nu aveti si probleme de mecanica.

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de VeNoM386 » Mar Noi 24, 2009 12:35 pm

Mie imi e frica ca nu iase bine, de aia m-am dus la ATS. E o lista destul de mare la Astra.
O sa fac o poza la lista respectiva.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de commandorsteel » Mar Noi 24, 2009 12:40 pm

1. eu cand m-a atis vreunu'.. am luat asigurarea lui dar mi-am facut-o pe casco, ptr am decontare directa si imi iau masina imediat. atasezi si asigurarea lui ala si se descurca astia de la casco cu cei unde are ala masina asigurata

2. in niciun caz sa nu platesti din buzunar si sa astepti sa-ti dea astia banii...ptr ca o sa ai neplacuta surpriza sa constati ca o sa iei mai putini bani inapoi :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de Mihay » Mar Noi 24, 2009 12:40 pm

ma faci sa rad de parca ATS este nr.1 la tinichigerie din Bucuresti. Nu zic, fac treaba buna in general, dar daca lor nu le convine/le e lene/nu castiga destul de mult si nu-si fac contracte de decontare directa cu societatile de asigurari aia e, ti-o poti face si in alta parte

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de VeNoM386 » Mar Noi 24, 2009 12:51 pm

commandorsteel scrie:1. eu cand m-a atis vreunu'.. am luat asigurarea lui dar mi-am facut-o pe casco, ptr am decontare directa si imi iau masina imediat. atasezi si asigurarea lui ala si se descurca astia de la casco cu cei unde are ala masina asigurata

2. in niciun caz sa nu platesti din buzunar si sa astepti sa-ti dea astia banii...ptr ca o sa ai neplacuta surpriza sa constati ca o sa iei mai putini bani inapoi :wink:
Cred ca se descurca Asirom-ul sa-si ia banii de la Astra. Problema este daca ma afecteaza pe mine si ma refer la acea reducere de 6 ani care este destul de substantiala. Cu alte cuvinte, la urmatoarea polita casco, voi avea reducere an 7 sau o iau de la 0.
Mihay scrie:ma faci sa rad de parca ATS este nr.1 la tinichigerie din Bucuresti. Nu zic, fac treaba buna in general, dar daca lor nu le convine/le e lene/nu castiga destul de mult si nu-si fac contracte de decontare directa cu societatile de asigurari aia e, ti-o poti face si in alta parte
Imi poti sugera un service ? O sa pun si lista aia de la Astra care se pare ca a ramas la ATS.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

citizenx
Mesaje:463
Membru din:Mie Apr 18, 2007 3:41 pm
Marca si model masina:CITROËN C4 (B7) 1.6 HDi
Numar Inmatriculare:IS-25-PAI
Localitate:Iasi

Re: am patit-o si eu ...

Mesaj de citizenx » Mar Noi 24, 2009 2:00 pm

O poti face linistit pe asigurarea ta Casco. Nu iti va fi afectata cu nimic reducerea. Asa am facut si eu la ultimul accident. Pe casco va merge mai repede decat pe RCA.

Scrie răspuns

Înapoi la “Crash boom bang - Accidente”