lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti
Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Radu_CBU » Dum Mai 22, 2011 6:00 pm

BSM-ul depinde de motorizare da.
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Romeno » Joi Mai 26, 2011 9:30 am

Ok, acum ca lucrurile s-au normalizat si m-am intors in Bucuresti pot sa va povestesc finalul povestii.

Pana la urma chiar daca initial am avut impresia ca am avut mult ghinion cu aceasta intamplare, luni am aflat ca lucrurile nu erau asa de negre.

Luni am inceput ziua prin a il ruga pe electricianul de la service-ul unde am lasat masina sambata sa urmeze pasii indicati de Radu.
Am alimentat pompa de benzina direct si merge. OK deci check nu era pompa problema.
Apoi electricianul a pus un tester multi-marca pe masina care indica ca problema nu era la BSM ci la senzorul de acceleratie de la pedala, in fine, scote pedala, testeaza-o alea alea si am descoperit ca nu era asta, dar nu puteam sa stergem eroarea asta.
Pana la urma totul indica ca era releu-ul dar electricianul nu a reusit sa afle sigur asa ca am fost nevoit sa o duc la Service-ul Autorizat Citroen.

Acolo baietii s-au miscat destul de repede sa o bage direct la testare, dar saracii au stat si ei vreo 2 ore chiar daca aveau tester-ul original Citroen.
Pana la urma au gasit exact firul, care daca era alimentat direct de la o baterie facea sa mearga masina, dar cum taiai curentul se oprea masina.

In momentul asta stiind ca era BSM-ul a inceput nebunia cu cautatul unui BSM compatibil pentru ca nu il aveau nou in stoc.

Telefone, intre ei alea alea, si am reusit sa gasim unul de VTS de la un VTS epava si l-a adus acolo baiatul si l-au pus pe masina.
A mers din prima!
Inainte a testat totul, daca merge bine, daca mai sunt erori si nu a aparut nimic, totul funtiona perfect. A lasat-o mergand vreo 30 de minute cu aer confiditionat, cu farurile aprinse, a mai turat-o si apoi a testat-o din nou si merge totul OK si fara nici o eroare, asa ca am putut sa ma "car" si eu inapoi in Bucuresti.
Bine, la intoarcere nu am trecut suta ca mno sa nu o fortez, dar probabil nu avea nici o legatura.

In fine masina merge bine, parca mi se pare mie chiar mai bine ca inainte (probabil este impresia mea) si desi cei de la Citroen au spus ca BSM-ul ori funtioneaza ori nu funtioneaza si ca nu ar trebui sa iau alt BSM nou daca nu ma lasa asta, ma bate gandul sa iau unul nou si sa il instalez ca nu se stie se s-o intampla sau macar sa il las in masina acolo si daca ma lasa in drum sa il schimb ca este destul de usor de schimbat.

Am cautat pretul BSM-ului original la SRC Piese Auto si este ceva in jur de 1035 RON.
Voi ce ziceti? Merita investitia acum sau o mai las asa?

mersi mult de tot pentru tot ajutorul si informatiile acordate in acele momente de disperatie :drive
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Bogdan » Joi Mai 26, 2011 9:39 am

Despre ce service Citroen este vorba?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de vlad » Joi Mai 26, 2011 9:42 am

Clar nu merita o investitie de peste 1.000 lei doar sa fii sigur ca nu te lasa pe drum. In caz de ceva iti cumperi atunci BSM si te rogi sa nu fii ghinionist sa te lase tocmai in virful muntelui cind esti singur si nu ai semnal pe o raza de 30 km. ::P
Ca daca ar fi sa o luam cu masuri din astea de siguranta preventive ai putea sa iti iei si un ECU motor, un BSI, neaparat Lexia si laptop, etc. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Romeno » Joi Mai 26, 2011 10:24 am

Bogdan scrie:Despre ce service Citroen este vorba?
Am fost la I.B.Mobil Citroen, vis a vis de Praktiker.
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Romeno » Joi Mai 26, 2011 10:27 am

vlad scrie:Ca daca ar fi sa o luam cu masuri din astea de siguranta preventive ai putea sa iti iei si un ECU motor, un BSI, neaparat Lexia si laptop, etc. ::P
True :))) dar cand te gandest cat te costa o tractare...parca mai te clatini putin.
Sa stii ca Lexia m-a batut gandul :P

OK, atunci momentan il tin pe asta ca sa vad cum merg lucrurile si daca vad ca da rateuri ceva stiu ce sa fac :)

:hi
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Bogdan » Joi Mai 26, 2011 10:40 am

Romeno scrie:
Bogdan scrie:Despre ce service Citroen este vorba?
Am fost la I.B.Mobil Citroen, vis a vis de Praktiker.
Cat te-a costat toata distractia la ei?
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Romeno
Mesaje:290
Membru din:Mie Sep 16, 2009 9:45 am

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Romeno » Joi Mai 26, 2011 11:02 am

Ma precum piesa am cumparat-o eu separat m-a costat doua ore de munca, adica 150 RON verificare sistem, instalare BSM, resetare alea alea.

BSM-ul a fost 600RON.

Au fost foarte amabili, electricianul a fost foarte priceput si eu chiar am fost multumit de servicii =D>

p.s. a fost priceless momentul in care electricianul a gasit hiba si a sarit in sus de bucurie, asta dupa o ora jumate de verificari intensive. :)

Thumbs up pt. ei )
C4 VTS 2.0 L, 180 HP - BLACK - A.K.A CITRO
Imagine

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Radu_CBU » Joi Mai 26, 2011 2:32 pm

Bine ca ai rezolvat-o. Si eu tot BSM sh am gasit si il am pe masina de vreo 2 ani. nu am mai avut nicio problema. acum depinde si in ce stare era epava... ma refer la km vechime si altele...
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Aurelanghel88
Mesaje:1
Membru din:Mie Sep 06, 2023 2:28 am
Marca si model masina:Citroen c4

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Aurelanghel88 » Mie Sep 06, 2023 2:37 am

vlad scrie:
Sâm Mai 21, 2011 8:00 pm
Vad ca ai iesit dar PM-ul nu a ajuns la mine.
Buna seara!
Am si eu o problema similara la un C4 2.0 benzina annul 2004
Nu ajunge curent la pompa de benzina
Cei de la service-ul unde este masina acum imi spun ca este calculatorul(nu da comanda pompei)iar ei nu se pricep😅
Ati trecut prin aceasta problema?
Este posibil sa fie calculatorul?
Orice sfat imi este de ajutor.
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: lipsa alimentare curent la pompa de benzina

Mesaj de Norishor » Lun Sep 18, 2023 1:30 pm

Putin probabil sa pice MM6LP-ul (calculatorul de 2.0 Benzina).
Pompa au verificat-o? Pusa pe direct, functioneaza?
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”