Compresor Clima

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hosminus
Mesaje:52
Membru din:Vin Aug 16, 2013 12:13 pm
Marca si model masina:Citroen C4 II 1.6VTI
Citroen C5 Aircross
Localitate:Galati
Contact:
Compresor Clima

Mesaj de hosminus » Mie Iun 07, 2023 11:07 pm

Salutare,

N am mai întrat de multa vreme pe forum, inca dețin Citroenul C4 II an fabricatie 2011. Sunt foarte mulțumit de masina, a împlinit 10 ani de când am achiziționat o. Masina are 91500 km, probleme minore pana acum dar de câteva săptămâni nu mai baga aer rece. Am fost la reprezentanta in Braila, unde s a constatat ca, compresorul a cedat și anume nu mai cuplează ambreajul. Tensiunea pe mufa de la compresor pentru cuplaj este prezenta, dar nu se aude solenoidul și nici încărcarea pe motor nu creste. Reparația cu piese originale în reprezentanta ajunge la 9600 Ron și implica schimbarea compresorului și radiatorului pentru clima cât și toate țevile prin care circula freonul.

Întrebarea mea este: nu se poate inlocui/repara bobina care acționează cuplajul? S a mai lovit cineva de problema asta? Nu am găsit nimic sa ma ajute pe forum in problema cu compresorul sau nu am stiut unde sa ma uit. Reglajul din habitaclu funcționează normal. Pe auto încearcă sa ajungă pe temperatura setata, dar fără răcire tot ce face este sa mărească turația la ventilație.

Multimesc frumos,

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”