Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Bogdan » Mie Feb 04, 2009 12:17 pm

E bine de stiut daca o masina noua iti face asemenea probleme, daca o masina SH ca noua iti face asemenea probleme, daca o masina luata de cine stie pe unde iti face atatea probleme etc etc etc...

Oricum sunt 99% sigur ca masina e SH!(nu ca ar fi ceva rau cu masinile SH)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de chainsaw » Mie Feb 04, 2009 1:06 pm

pai da, ca daca nu era sh, si-o facea pe garantie la 90 la suta din problemele pe care le-a descris pana acu'
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Mie Feb 04, 2009 11:32 pm

masina e din 2005,deci nu mai are garantie...este luata second...tot din craiova,cei de la service stiu tot ce a avut si mi au spus inainte s o cumpar(lucreaza cunostinte,prieten de familie,etc)...problema la cutie a aparut cum s a lasat frigul!nu inteleg ce vrei sa descriu...ca are un proiector spar si astept sa l fac pe casco dupa ce termin cu cutia,niste zgarieturi pe usi,o tin in curte de cateva zile pana gasesc un mecanic bun fara sa mi spuna sa cumpar alta cutie de viteze...unul care sa o dea jos sa o desfaca piesa cu piesa-numai incompetenti-asta vrei sa descriu?normal ca nu mi se par niste intrebari ok!!!am postat PROBLEMA masinii,nu sa ma apuc s o prezint,la asta m am referit...!la service black fox nu ma duc pt ca stiu ce raspuns primesc,astept un mecanic care lucreaza pe cutii de viteze acolo sa vina sa analizeze,sa o ia la el s o demonteze.asta in cazul in care joi se apuca de treaba service ul la care am fost(si nu aveau loc sa repare sau sa tina masina)!am mai scris in alte posturi politica dealerilor/service citroen "schimbam nu reparam",de ce sa se mai complice!nu?!!
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Mihay » Joi Feb 05, 2009 12:40 am

sa ai parte de ea atunci

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Dan pasare » Joi Feb 05, 2009 10:33 am

bogdans scrie:masina e din 2005,deci nu mai are garantie...este luata second...tot din craiova,cei de la service stiu tot ce a avut si mi au spus inainte s o cumpar(lucreaza cunostinte,prieten de familie,etc)...problema la cutie a aparut cum s a lasat frigul!nu inteleg ce vrei sa descriu...ca are un proiector spar si astept sa l fac pe casco dupa ce termin cu cutia,niste zgarieturi pe usi,o tin in curte de cateva zile pana gasesc un mecanic bun fara sa mi spuna sa cumpar alta cutie de viteze...unul care sa o dea jos sa o desfaca piesa cu piesa-numai incompetenti-asta vrei sa descriu?normal ca nu mi se par niste intrebari ok!!!am postat PROBLEMA masinii,nu sa ma apuc s o prezint,la asta m am referit...!la service black fox nu ma duc pt ca stiu ce raspuns primesc,astept un mecanic care lucreaza pe cutii de viteze acolo sa vina sa analizeze,sa o ia la el s o demonteze.asta in cazul in care joi se apuca de treaba service ul la care am fost(si nu aveau loc sa repare sau sa tina masina)!am mai scris in alte posturi politica dealerilor/service citroen "schimbam nu reparam",de ce sa se mai complice!nu?!!
Observ o nota de iritare in postul tau :roll:
Daca nu intelegi ce ti s-a sugerat , cu descrierea masinii, citeste frate topicul ''C4-ul tau'' si poate pricepi.E vorba de ''povesti''; cum t-ai hotarat sa-ti iei C4,cum ai cumparat-o ,primele impresii si observatii, etc. :wink: Toti avem probleme mai mici sau mai mari, dar nu sarim de cur in sus cand cineva ne da o sugestie sau ne roaga ceva. Un forum e un loc unde schimbam intre noi ,trairi, experiente,pasiuni,necazuri si bucurii, nu suntem doar un ghiseu de informatii.
Cum vei rezolva problema ta,va fi o informatie foarte utila pentru toti, dar si ''relatia'' ta cu C4 e interesanta pentru cei pasionati de Citroen :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Bogdan » Joi Feb 05, 2009 10:35 am

Eu eram curios care e istoricul masinii datorita problemelor care le ai, nu stiu de ce te simti atat de ofuscat!!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Vin Feb 06, 2009 3:22 am

cred ca am fost destul de clar despre problema masinii!foarte la obiect!daca nu v ati confruntat sau nu stiti despre problema nu puneti intrebari aiurea in acest thread!normal ca sunt iritat pt ca masina inca nu este reparata!imi cer scuze daca am ofensat pe cineva,sper sa ma intelegeti!intr un timp asa scurt atatea ghinioane...ce sa mai zic :| !
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Bogdan » Vin Feb 06, 2009 2:45 pm

Ok, te inteleg, dar vezi cu atitudinea fata de restul!!!! E foarte normal sa te intrebe lumea de unde ai masina in conditiile in care numai prin serviceuri stai cu ea!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Mie Feb 18, 2009 6:41 pm

gata!astazi o luai din service,am asteptat destul dupa piese!
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de vlad » Joi Feb 19, 2009 3:14 pm

Si s-a rezolvat ? Mai ai zgomotul ăla ? Care a fost cauza ? Ce ai schimbat ? Cît te-a costat ? Scuze de întrebările gen interogatoriu dar sînt în concediu si de pe mobil nu îmi place să scriu.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Joi Feb 19, 2009 6:18 pm

diferential rupt-un zimte,dintisor care a facut prapad in cutie ,sparta in compartimentul cu grupul conic,(carcasa cutiei de la diferential-cel care se prinde de motor peste ambreiaj),pe langa acestea am schimbat si ambreiajul! 1950 roni diferentialul(decat roata aia...nu stiu exact,dar cred ca ea este "grupul conic") + 640 kit ambreiaj valeo + 1900 roni carcasa cutie(partea sparta,adica 1/3 din cutie) + 500 roni manopera,faci un mic calcul si iese ceva urat :| ! specific ... nu la service citroen,la un service autorizat din Craiova!mii de multumiri la acel service si patronului si mecanicilor ca s au ocupat de ea in scurt timp si au facut as putea zice o minune,mai ales ca o piesa a venit tocmai din Franta!am stat langa ei la demontat si montat cutia !la cate piese am vazut in cutie am crezut ca nu o mai pun la loc,dar profesionalismul se cunoaste! VLAD eu iti doresc sa ai doar un rulment la roata sau la ambreiaj,ca e nenorocire daca nu gasesti un service care sa repare nu sa schimbe tot,cum fac astia la citroen!am gasit si cutia noua la 14700 (147 mil ),insa nu a fost nevoie sa o schimb toata...Doamne ajuta!anunta ma cand afli si rezolvi problema.Numai bine.acum imi intelegeti supararea?!
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de Cosma Adrian » Joi Feb 19, 2009 6:29 pm

:shock: tulai doamne feri!!! :( Eu te compatimesc, ai bagat ceva RONI. Ai primit ceva garantie de la meseriasi?
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Joi Feb 19, 2009 6:39 pm

bineinteles! 90 zile lucrarea, 18 luni piesele :D! asta este politica,la orice lucrare piesa!
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
bogdans
Mesaje:248
Membru din:Mie Oct 22, 2008 12:58 am
Numar Inmatriculare:DJ 16 VTR
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de bogdans » Mar Feb 24, 2009 2:41 am

VLAD tu ce ai rezolvat?ai aflat ceva?s a agravat problema?
C4coupe1.6i gris.fer.VTRpp.Resolfen.17"OE

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Probleme cutie de viteze sau ambreiaj ????

Mesaj de vlad » Mar Feb 24, 2009 3:41 pm

Nu am aflat absolut nimic nou, nu s-a modificat nimic tot acelasi huruit. Dar eu cam exclud diferentialul la mine deoarece in momentul in care masina e pe loc, scoasa din viteza, motorul pronit si ambreiajul nu e apasat, CLAR miscare nu ajunge pina in diferential. Se peirde in cutie. In acest caz se invirte doar arborele primar (sau ce termen o mai avea) din cutie cu tot ce e pe el si citeva pinioane (2 daca nu ma insel) de pe arborele secundar. Deci problema e ori ambreiaj ori ceva rulmenti sau bucsi (daca or fi) la piesele mai sus enumerate. Asta e teoria mea. Poate ma insel. Inca ma mai documentez la acest caz. Cind am noutati fi-i sigur ca voi posta aici.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”