Probleme la cutia de viteze

Manole Ionel
Mesaje:2
Membru din:Mie Noi 11, 2009 8:25 pm
Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de Manole Ionel » Mie Noi 11, 2009 8:33 pm

Sal. Am si eu o problema cu cutia de viteze. Am un C4 1,6 benzina, cand vreau sa bag in viteza, nu mai intra cum trebuie. De la ce poate fii? Si vreau sa va mai intreb daca acest model are filtru de benzina si unde il are.

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de vlad » Mie Noi 11, 2009 8:37 pm

Doar la plecare de pe loc iti face probleme, cind vrei sa bagi in a 1-a sau mersul inapoi ? In mers cind schimbi treptele cum merge ?
La benzina din cite stiu nu are filtru de combustibil. Eu sint posesor de diesel deci nu stiu prea bine. Acum am vb din auzite. Mai asteapta parerea si posesorilor cu motorizari ca ale tale.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de Pixel » Mie Noi 11, 2009 10:33 pm

si eu am 1.6i, si chiar dupa ce am luat-o, am avut probleme ca nu intra in marcharierre. Am fost in service si mi-au zis ca imi era sarita o parghie. Problema s-a remediar in proportie de 50%. Chiar si acum, dupa 2 ani inca am probleme. In rest nu ma plang..

Cum a zis si vlad, spune-ne mai precis cand face cutia figuri.

Iti face probleme numai de cand a venit frigul? Daca da, atunci probabil e din cauza ca uleiul e mai vascos, pana se incalzeste motorul.
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de navzar_x » Joi Noi 12, 2009 10:39 am

are filtru de benzina dar nu ai acces la el ...este undeva prin rezervor ... nu se schimba la revizie ...
@cutia de viteze: detaliaza cum se manifesta si cand ... pe loc, in mers - in avans sau retrogradare? ce trepte? toate?
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de adrian_grosu09 » Joi Noi 12, 2009 10:58 am

si eu am avut probleme de vreo 2 ori cu trapta 1 si a trebuit sa plec de la semafor cu trapta 2a. diesel am
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de Cosma Adrian » Joi Noi 12, 2009 11:51 am

Manole Ionel scrie:Sal. Am si eu o problema cu cutia de viteze. Am un C4 1,6 benzina, cand vreau sa bag in viteza, nu mai intra cum trebuie. De la ce poate fii? Si vreau sa va mai intreb daca acest model are filtru de benzina si unde il are.
da mai multe detalii, cand stationezi nu intra ,cand esti in miscare , in care trepte nu intra?
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
eduardo_didi
Edi Talent
Mesaje:1602
Membru din:Dum Feb 18, 2007 8:37 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme cu cutia de viteze

Mesaj de eduardo_didi » Joi Noi 12, 2009 12:35 pm

viewtopic.php?f=61&t=4059" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=61&t=2396" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=61&t=1162" onclick="window.open(this.href);return false;

viewtopic.php?f=61&t=642" onclick="window.open(this.href);return false;

niciodata nu strica un topic in plus
http://www.motorsportnews.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de Dan pasare » Joi Noi 12, 2009 7:14 pm

Edy are perfecta dreptate, de ce trebuia deschis un nou topic cand exista inca unul pe aceasi pagina si cu acelasi titlu practic ???
Obisnuiti-va ca inainte de a deschide un topic nou sa verificati daca nu cumva exista ceva asemanator unde puteti posta problemele voastre.
Am unit eu topicurile.
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

radufarcas
Mesaje:35
Membru din:Vin Iun 12, 2009 11:03 am
Numar Inmatriculare:MS 09 RDF
Localitate:Tirgu Mures

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de radufarcas » Vin Noi 13, 2009 10:56 pm

Am avut si eu unele probleme enumerate in topicul acesta...si anume, la retrogradare din 2 in 1 intra mai greu chiar deloc pe la 20-25 km/h (asa o fi ea, nu mi-am mai batut capul) cand schimb din 1 in 2 mai agata cateodata, cred ca trag eu prea tare maneta inspre mine, 3 , 4 si 5 merg ca unse....o singura data nu a intrat calumea in 5 dar nu s-a mai repetat. in legatura cu R a mai carait de vreo cateva ori, cred ca de vreo 6-7 ori in 7000 km.
Eu am observat insa o alta chestie si vreau sa va intreb daca la voi face la fel. Problema se manifesta in felul urmator: la retrogradare din 5 in 4 daca trag de levier drept in spate ca sa dea in punctul mort se blocheaza si nu mai vrea sa mearga in nici o directie decat din nou in treapta 5. Ca sa iasa din a 5-a spre punctul mort si apoi a 4-a trebuie sa trag de levier oarecum oblic inspre a 4-a, si atunci retrogradeaza fara nici o problema. Fenomenul se intampla indiferent daca masina e in mers sau sta pe loc. Ma gandesc ca o fi vreo chestie de siguranta ca nu cumva sa poti selecta R din greseala cand vrei sa retrogradezi din 5 in 4. Oare asa sa fie? voi ce credeti?
C4 1,6 Vti zis si "Mustaciosu"

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de vlad » Vin Noi 13, 2009 11:26 pm

Sigur asa e. Ia incearca sa tragi de maneta usor cu 2 degete nu cu mina incojurata in jurul schimbatorului. Sa tragi de ea astfel in cit sa sara singura la punctul mort nu sa o dirijezi tu. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Daca intr-adevar tragi de ea mai mult de cit e nevoie si ajungi spre marchariere se blocheaza si nu mai merge decit din nou in a5-a sau parca usor inspre 5 pe urma merge la punctul mort, cred. E o siguranta sa nu bagam din greseala R (racheta :ok ).
In rest cutia ta merge perfect. Nu ai de ce sa iti faci griji pt ce ai enumerat mai sus.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de Mihay » Sâm Noi 14, 2009 1:03 am

din 2 in 1 nu`ti va intra niciodata la viteza aia 20-25 km/h , Racheta nu poti s`o faci din 5 in R cat despre agatatul din 1 in 2 "asa face toate" ::P sau destule cat sa nu te panichezi

TheMask
Mesaje:14
Membru din:Sâm Mar 17, 2018 5:46 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe
Localitate:Constanta

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de TheMask » Mar Mar 05, 2019 7:25 am

A rezolvat cineva vreodata acest agatat in viteza 1? Daca da, cum?
Eu am schimbat cutia de viteze si timoneria (noua, am dat 1000 de lei pe ea), si tot agata in viteza 1. Kitul de ambreiaj este nou. Ma enerveaza grav de tot.
La rece intra in viteza fara nicio problema. Si cu ambreiaj apasat si fara.
Plec dimineata din parcare: bag 1-a, intra normal. dau a 2-a, totul ok. merg 100m pana la intersectie, opresc, scot din viteza. Dau sa plec si vreau sa bag 1-a, refuza sa intre, parca se opreste intr-un obstacol. Daca fortez impingand tare de maneta, intra pana la urma. Daca bag a 2-a si pe urma bag 1-a, intra normal in viteza 1.
Asa patesc tot drumul, doar ca se intampla aleator. Opresc, bag 1-a, intra ok. Peste un timp, opresc iar la un semafor, cand sa plec sa bag 1-a iar se opreste in "obstacol". Bag repede a 2-a, pe urma intra ok in viteza 1 si plec. La alt semafor cand sa plec, bag 1-a, agata putin dar intra sa zicem ok. WTF?!?!
Oferte Last Minute - Agenția de turism Daiavedra

Avatar utilizator
Bagheera
Mesaje:38
Membru din:Mar Iun 14, 2016 9:03 am
Marca si model masina:C4 VTS (2004)

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de Bagheera » Mar Mar 05, 2019 4:54 pm

Și a mea agață a 2-a și a 3-a rău de tot. Și nu îi pot face nimic că sunt sincroanele. Trebuie să o schimb și nu se găsește. Ca să nu agațe trebuie să fac o juma de secundă acolo pauză „pe liber”, adică să nu trag direct sau dintr-o mișcare în următoarea treaptă. Plus că trebuie în suită crescătoare...complicat nene :))
Intr-o zi, imediat ce am coborât de pe podul Mihai Bravu am vrut să fac stânga pe o străduță spre parcul lumea copiilor și ce să vezi...coadă de 3 mașini că blocase un citroen C1 sau C3 (ăla verde cabrio) încercând să gareze cu spatele a rămas blocat parcă în treapt 3 și nu reușea nimeni nici măcar să o împingă de acolo :)) - nu că mă laud, dar am rezolvat-o în maxim 2-3 minute în stilul bill gates plus ceva mestecat în mămăligă...
Acuma trageți conlcluzii referitoare la chestianua cu e sau nu o problemă generală a cutiilor de pe citroen...
Salutări tuturor :hi

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Probleme la cutia de viteze

Mesaj de Norishor » Mie Mar 06, 2019 3:36 pm

Mai este o problema si la furca selectoare (care poate da semne de oboseala) cat si la mecanismul selector. Viteza 1 este fara sincronizator asa ca nu sunt "sincroanele" plus ca se presupune ca nu dai din 2 in 1. La semafor primarul sta locului (nu se invarte) - asdar elimini ambreiajul, deci problema (daca a fost exclusia timoneria), este din furci si mecanism. De la 2 pana la 5 vorbim de inelele sincronizatoare.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”