Motor 1.6 HDI zgomotos

Enterprise
Mesaje:14
Membru din:Vin Apr 23, 2010 10:09 am
Numar Inmatriculare:B 13 JNT
Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de Enterprise » Mar Apr 27, 2010 11:04 am

Salut,
Am facut de curand o comparatie intre motorul de pe masina mea (1.6 HDI 92 cp) cu unul similar si am constatat ca exista diferente sesizabile in rularea lui, mai exact al meu este mult mai zgomotos si mai lipsit de vlaga decat cel al prietenului, si nu merge asa rotund. In ceea ce priveste kilometri parcursi diferenta este cam de 30.000 ( 97.000 a prietenului respectiv 130.000). Astept niste sfaturi din partea voastra.
P.S: Filtrele de aer si motorina nu au fost schimbate la 15.000, am rulat cu ele pana acum cam 17.000 urmand sa le schimb.
Multumesc! :hi

orlando
Mesaje:152
Membru din:Lun Mar 16, 2009 4:54 pm
Numar Inmatriculare:HD40RLA
Localitate:Hunedoara
Contact:

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de orlando » Mar Apr 27, 2010 11:59 am

este foarte posibil ca aceste filtre sa fie murdare si astfel amestecul de carburant si aer nu se mai face cum ar trebui....deci eu zic sa incerci sa faci revizia si sa incerci dupa asta sa vezi daca mai e vreo diferenta intre ele :drive
c4 coupe 2.0 hdi 16v vtr pack...138CP

OPPiuM
Mesaje:11
Membru din:Lun Apr 19, 2010 8:17 am
Numar Inmatriculare:TM-13-WHX
Localitate:Timisoara

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de OPPiuM » Mar Apr 27, 2010 2:06 pm

Salut,

Am si eu aceeasi problema ca si tine. La mine se manifesta mai ales cand este cald motorul, iar la relanti am un zgomot mai subtil, putin metalic parca, de la distributie. Am 95.000 km, am facut revizia si am schimbat uleiul si filtrele, fara nici un rezultat, deci nu cred ca schimbarea filtrelor o sa ajute la ceva. In momentul de fata masina este in service, i se schimba distributia, care oricum trebuia schimbata (unde se si aude parca zgomotul) si ambreiajul ca imi trepideaza cand plec de pe loc cu masina plina.

Te anunt daca aceste 2 interventii majore au schimbat cu ceva zgomotul motorului. Precizez ca pe tester motorul arata f bine - funtionare absolut normala - deci ar fi putin probabil sa fie de la motor acel zgomot.

cris_tyna

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de cris_tyna » Mar Apr 27, 2010 2:09 pm

Daca imi dati mai multe detalii despre zgomot, va spun eu de unde e! :wink:
Am trecut prin asta...

Enterprise
Mesaje:14
Membru din:Vin Apr 23, 2010 10:09 am
Numar Inmatriculare:B 13 JNT

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de Enterprise » Mar Apr 27, 2010 2:11 pm

Ms frumos, ar fi grav sa fie distributia :|

cris_tyna

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de cris_tyna » Mar Apr 27, 2010 2:21 pm

Daca prin <distributie> intelegi numai curea, pompa apa, rola, sigur nu o sa dispara zgomotul dupa inlocuirea lor.
Daca in notiunea de <distributie> incluzi si axele cu came, culbutori, tacheti si supape, sigur se schimba treaba!
La motoarele hdi ''clantanitul'' e boala comuna, de la rola culbutor care se uzeaza si face joc. Acest joc mareste bataia pe tija supapei, modifica distributia in functie de uzura tachetilor si presiunea de ulei insuficienta... De aici mers neregulat si bataie la cald, tacanit metalic etc.
Nu va uitati ca explicatiile vin de la o fata... am A.R.-ul si sunt din neam de surubari... :lol:
NU e greu deloc sa remediezi, piesele nu sunt scumpe, doar ca dureaza cel putin doua zile.

Enterprise
Mesaje:14
Membru din:Vin Apr 23, 2010 10:09 am
Numar Inmatriculare:B 13 JNT

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de Enterprise » Mar Apr 27, 2010 2:25 pm

Ma bucur ca am placerea sa discut cu un descendent din neam de surubari :ya !!
Estimaitv cat m-ar costa distributia schimbata dupa modelul tau plus kitul de ambreiaj ? :|

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de andu_nae » Mar Apr 27, 2010 2:38 pm

Si eu am niste mici dubii legate de modul de rulare al masinii dar mai intai am nevoie de un test comparativ :D
Ceva disponibilitate avand in vedere ca sunt din Brasov?

:drive safe
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

OPPiuM
Mesaje:11
Membru din:Lun Apr 19, 2010 8:17 am
Numar Inmatriculare:TM-13-WHX
Localitate:Timisoara

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de OPPiuM » Mar Apr 27, 2010 2:53 pm

Pe mine ma costa exact 2000 RON :cry: , kit distributie, kit ambreiaj, +montaj, + service instalatie climatizare. Eu unul am cumparat masina recent, si oricum aveam de gand sa fac aceste interventii.
Dar daca problema nu se rezolva... atunci voi lua evident in calcul solutia data de Cristina... iar in ultima instanta o sa ma scap de ea.. daca nu de zgomot. :(

Din pacate acum cu incalzirea vremii masina face zgomot tot mai repede (inainte mergeam prin oras vreo 20-30 minute pana incepea sa se incalzeasca), de asta sper sa fie ceva componenta mecanica gen fulie, curea care nu e foarte scumpa, ca bani sa mai bag in ea nu mai am ](*,)

OPPiuM
Mesaje:11
Membru din:Lun Apr 19, 2010 8:17 am
Numar Inmatriculare:TM-13-WHX
Localitate:Timisoara

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de OPPiuM » Mar Apr 27, 2010 2:58 pm

cris_tyna scrie:
NU e greu deloc sa remediezi, piesele nu sunt scumpe, doar ca dureaza cel putin doua zile.
Ce inseamna ca dureaza cel putin 2 zile? adica am nevoie de un mega mecanic care sa stie sa remedieze problema.. si ii ia 2 zile sa o faca (asta sigur nu e ieftin) .. sau trebuie sa astept pana vin piesele de care zici?

Enterprise
Mesaje:14
Membru din:Vin Apr 23, 2010 10:09 am
Numar Inmatriculare:B 13 JNT

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de Enterprise » Mar Apr 27, 2010 3:21 pm

In septembrie se fac 2 ani de cand am masina, m am programat vineri la un service specializat pe motoare diesel, sper sa imi spuna exact ce se intampla, in cazul in care necesita o investitie foarte mare cred ca pun afisul pe ea, cu toate ca imi place la nebunie .... :cry:

cris_tyna

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de cris_tyna » Mar Apr 27, 2010 3:28 pm

OPPiuM scrie:
cris_tyna scrie:
NU e greu deloc sa remediezi, piesele nu sunt scumpe, doar ca dureaza cel putin doua zile.
Ce inseamna ca dureaza cel putin 2 zile? adica am nevoie de un mega mecanic care sa stie sa remedieze problema.. si ii ia 2 zile sa o faca (asta sigur nu e ieftin) .. sau trebuie sa astept pana vin piesele de care zici?
Daca desfaci motorul sa ajungi la culbutori/tacheti/axe cu came, constati cu exactitate care e ''vinovat'' de mersul neregulat si zgomotul suspect. Asta se face in cateva ore de lucru, asa ca nu mai sta nimeni sa ti-o si monteze in aceeasi zi ,chiar daca ai toate piesele in portbagaj.
Mai ales unde se lucreaza pe doua schimburi (service mare), iti lasa masina pe a doua zi, daca ai noroc!
A doua zi, in alte 3-4 ore, iti monteaza la loc capacul cutiei culbutorilor (chiulasei) si distributia, iti fac o proba si poti sa o iei acasa. Manopera ar fi maxim 4-5 milioane (Vechi!).
Daca sta de tine, de la 8,30 pana la 17 poti teoretic sa o iei acasa rezolvata, daca ai si piesele care trebuie. La asta ma refeream.

OPPiuM
Mesaje:11
Membru din:Lun Apr 19, 2010 8:17 am
Numar Inmatriculare:TM-13-WHX
Localitate:Timisoara

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de OPPiuM » Mar Apr 27, 2010 3:36 pm

cris_tyna scrie:
OPPiuM scrie:
cris_tyna scrie:
NU e greu deloc sa remediezi, piesele nu sunt scumpe, doar ca dureaza cel putin doua zile.
Ce inseamna ca dureaza cel putin 2 zile? adica am nevoie de un mega mecanic care sa stie sa remedieze problema.. si ii ia 2 zile sa o faca (asta sigur nu e ieftin) .. sau trebuie sa astept pana vin piesele de care zici?
Daca desfaci motorul sa ajungi la culbutori/tacheti/axe cu came, constati cu exactitate care e ''vinovat'' de mersul neregulat si zgomotul suspect. Asta se face in cateva ore de lucru, asa ca nu mai sta nimeni sa ti-o si monteze in aceeasi zi ,chiar daca ai toate piesele in portbagaj.
Mai ales unde se lucreaza pe doua schimburi (service mare), iti lasa masina pe a doua zi, daca ai noroc!
A doua zi, in alte 3-4 ore, iti monteaza la loc capacul cutiei culbutorilor (chiulasei) si distributia, iti fac o proba si poti sa o iei acasa. Manopera ar fi maxim 4-5 milioane (Vechi!).
Daca sta de tine, de la 8,30 pana la 17 poti teoretic sa o iei acasa rezolvata, daca ai si piesele care trebuie. La asta ma refeream.
Si eu care speram sa fie ieftin :( :violent1:
Mersi oricum de pareri. Astept sa vad rezultatul de la service poate imi zic si ei acelasi lucru.

cris_tyna

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de cris_tyna » Mar Apr 27, 2010 3:51 pm

poate gasesti si mai ieftin...dar... e mult de munca la maruntisuri!
si daca mai vrei sa fie si facuta cu atentie...

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Motor 1.6 HDI zgomotos

Mesaj de vlad » Mar Apr 27, 2010 4:20 pm

Cristina, asta e cazul ideal. Dar sa nu uitam ca la HDI nu odata s-a intimplat sa nu poti scoate injectoarele. Si atunci mai adauga timp la reparatie si pret la manopera si piese.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”