apa de la clima in interior

radu1976
Mesaje:1
Membru din:Joi Iul 29, 2010 8:33 am
Numar Inmatriculare:b-95-nex
Re: apa de la clima in interior

Mesaj de radu1976 » Joi Iul 29, 2010 8:42 am

Acel furtun de care spuneti voi preia condensul din mai multe parti. Este foarte posibil ca unul din traseele secundare sa fie infundate. Ca si idee, in cazul multor marci se intampla chestia asta la un moment dat din varii motive. Hector, e normal ca atunci cand pui pe recirculare sa ai mai putin condens, intrucat umiditatea de afara pe timp de vara e muuuult mai mare decat cea din interiorul masinii in care functioneaza recircularea.
Sugestia mea este sa nu va apucati sa desfaceti voi plasticele de sub bord intrucat nu aveti la dispozitie cleme de schimb sau scule de extractie si s-ar putea ca in timp sa apara tot felul de zgomote deranjante.
Eu am patit-o la ford mondeo la fel, si cand am desfacut totul am observat ca intre acele tablite din radiator intrase mizerie si apa nu se mai scurgea normal ci lua alte trasee catre interiorul masinii.

Avatar utilizator
liviu_smup
Mesaje:238
Membru din:Sâm Apr 25, 2009 2:29 pm
Numar Inmatriculare:DJ 09 DDT
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: apa de la clima in interior

Mesaj de liviu_smup » Mar Aug 07, 2018 2:02 pm

Ajutor pentru altii!!!
Dupa ce mult timp mi s-a scurs in interior tot condensul de la AC, astazi am hotarat sa ma bag sub ea sa desfund evacuarea sau furtunul de evacuare al condensului. Asadar, e pozitionat fix pe axa panoului de comanda, sub protectia termica de aluminiu, deasupra galeriei de esapament. Se desfac suruburile protectiei termice si permit accesul la iesirea furtunului de condens. Este un cauciuc negru de cca 4cm in diametru care are o mica supapa. Am bagat presiune in el cu o pompa micuta si un furtun. A iesit mizerie, mazga si apa, multa apa. Acum am facut operatiune, nu stiu rezultatul deocamdata. Dar teoretic cam acestia sunt pasii. Masina are 13 ani....
It's nice to be important but is more important to be nice!
-=1.6HDI, 2005, berlina minunata=-

Avatar utilizator
Bagheera
Mesaje:38
Membru din:Mar Iun 14, 2016 9:03 am
Marca si model masina:C4 VTS (2004)

Re: apa de la clima in interior

Mesaj de Bagheera » Mar Aug 14, 2018 9:47 am

Coincidență, și la mine aceeași figură, tot la 13 ani :)). Drum spre mare, rezultând baltă la picioare la șofer. Am dat ventilația la maxim și curgea ca la robinet pe la ventilație...la al doilea drum tot la mare nu a mai făcut așa, singura diferență fiind că nu am mai lăsat pe recirculare...ciudat e că asta s-a întâmplat după ce am scos-o din service după o revizie generală, la care printre altele mi-a încărcat instalația și „inlocuit oring senzor presiune AC”... :(

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”