Top up engine oil level

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT
Top up engine oil level

Mesaj de Baton » Sâm Oct 24, 2015 3:01 pm

Salut mi-a aparut eroarea asta.....eu stiu ca am ulei prea mult.....am pus inca vre-o doua degete...cand am las-o cu partea din fata in panta..... dar nu apare de fiecare data eroarea...doar cand sta iar cu partea din fata in panta....chiar daca o las sa stea o zi in garaj cateodata nu-si mai revine....cand ma uit la joja e putin peste minim sa zic foarte putin.....nu stiu ce sa fac sa ma duc sa-i mai scot din ulei sau sa merg asa pana la urmatorul schimb....

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Exosphere » Sâm Oct 24, 2015 5:01 pm

E putin peste minim sau peste maxim la joja?
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Baton » Sâm Oct 24, 2015 6:35 pm

putin p0este minim.....dar cu engleza mea....mi-a zis un coleg ca trebuie sa completez...eroare este : TOP UP ENGINE OIL LEVEL

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Baton » Sâm Oct 24, 2015 6:41 pm

o sa mai pun

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Top up engine oil level

Mesaj de silviu.david » Sâm Oct 24, 2015 7:41 pm

Mai zi o data. Ai completat 2 degete peste nivel. Care nivel, minim sau maxim? Tu zici ca pe joja e putin peste minim nivelul, iar eroarea, dupa engleza mea de balta, cam anunta ca e depasit nivelul maxim de ulei! Pe la buson, daca il scoti cand e cald motorul, da ulei afara, bolboroseste uleiul, se vede putin fum?! Uitè-te pe la motor daca da pe undeva uleiul.
Ai amestecat uleiurile cand ai completat, ceva nu e in regula, ai naucit vreun senzor ceva. Si nu mai completa pana nu lamuresti de unde vine defectiunea. Las-o parcata undeva pe suprafata plana ca sa iti faci o idee corecta despre nivelul real al uleiului.

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Baton » Dum Oct 25, 2015 3:20 pm

ulei era putin peste minim.....cand scoteam busonul se vedea putin fum....eu nu le-am amestecat uleiurile....ideea e ca eroarea zice sa completez nu ca ar fi prea mult ulei si azi de dimineata am pus ulei si totul este ok.....am mai pus 200 ml mi-a disparut eroarea....nu mai am probleme

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Top up engine oil level

Mesaj de silviu.david » Dum Oct 25, 2015 5:14 pm

Recitind cunatentie postul tau initial, cu mesajul de eroare... DA, are dreptate colegul iti cere sa completezi cu ulei. Daca ai completat si e ok, nu te culca pe-o ureche vezi daca nu pierde pe undeva. Urc-o pe rampa si vezi daca e patat pe undeva. Daca era aproape de revizie e posibil sa consume putin ulei, mai ales daca nu mai e la prima tinerete. Daca s-a intamplat la putin dupa revizie, probabil mecanici nu au pus ulei si in filtru, sau nu au completat cantitatea necesara. In general hdi-urile de la PSA nu sunt mari amatoare de ulei!

Baton
Mesaje:30
Membru din:Joi Sep 24, 2015 11:32 am
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6i
Numar Inmatriculare:DJ 21 BAT

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Baton » Lun Oct 26, 2015 12:27 pm

multumesc...

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Top up engine oil level

Mesaj de danmanea » Lun Noi 21, 2016 3:42 pm

Salut,

Pt ca topicul se potriveste, nu mai deschid altul, chiar daca e vorba de una pe benzina.

Tot primesc mesajul asta.
Are 10k km de la ultima revizie, facuta prin iulie si 75K in total.
Mie mi se pare ca au pus cam putin - numai 4l - eu stiam ca trebuiau pusi ~4,2 - 4,3.. anyway.

Acum cam o luna, da mesajul... verific joja - nivel sub jumatatea intervalului dintre indicatoare. Completez...
Merge bine mersi.
In weekend acum iar... Verific joja.. la fel. Nivel sub jumatatea intervalului. Completez.
Am observat acum - cred insa ca este o coincidenta - ca si noivelul de antigel era la semnul minim. Completez.
Nu curge sub ea, nu vad sa fie ceva pe scut. Nu am desfacut scutul dar ma gandesc ca nu ar fi ramas acolo daca curgea.

Intrebari:
1. Este posibil sa dea pe undeva, putin, cat sa scada nivelul, dar sa nu se vada?
2. Recunosc ca intre revizie si celelat mesaj "am alergat-o" putin pe A2. Scurt, doar asa sa se dezmorteasca. Poate fi o cauza?

Nu am vazut fum...

Thx all,
Dan.
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Avatar utilizator
luci1606
Mesaje:88
Membru din:Dum Oct 18, 2009 6:56 pm
Numar Inmatriculare:SV10EML
Localitate:Suceava

Re: Top up engine oil level

Mesaj de luci1606 » Sâm Feb 18, 2017 8:15 am

Aveam si eu pierderi mari de antigel, cam 1 litru la cativa zeci de km.
Dupa 1 luna si ceva si 2 reprezentante cu incompetenti, cu schimbat pompa de apa degeaba imi spuneau ca singura solutie este sa-mi schimbe garnitura de chiuloasa , am aflat la un mecanic de cartier unde imi disparea antigelul.

http://www.epiesa.ro/termostat-lichid-r ... l-3167309/" onclick="window.open(this.href);return false;

Asta era crapata.
Citroen C4 VTR Coupe 1.6 , 122hp

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Top up engine oil level

Mesaj de danmanea » Lun Iun 19, 2017 11:28 am

Ma scoate din minti.
Luna trecuta am fost la revizia de 80k. S-au uitat baietii, au curatat pe acolo, nici urma de ulei...
Am mers bine mersi de atunci cand aseara... hopa mesajul.
Dupa 2000 km de la revizie.
Am pus vreo 250g ...a tacut...
Asta iarna am pus-o pe seama vascozitatii uleiului din cauza frigului etc... Desi e prima oara cand face.
Cei de la service ziceau ca motoarele astea mai mananca...
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Avatar utilizator
Juliu
Mesaje:689
Membru din:Dum Oct 11, 2009 8:50 am
Numar Inmatriculare:B-14-KWD
Localitate:Bucuresti

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Juliu » Lun Iun 19, 2017 7:48 pm

danmanea scrie:Ma scoate din minti.
Luna trecuta am fost la revizia de 80k. S-au uitat baietii, au curatat pe acolo, nici urma de ulei...
Am mers bine mersi de atunci cand aseara... hopa mesajul.
Dupa 2000 km de la revizie.
Am pus vreo 250g ...a tacut...
Asta iarna am pus-o pe seama vascozitatii uleiului din cauza frigului etc... Desi e prima oara cand face.
Cei de la service ziceau ca motoarele astea mai mananca...
Am si eu acelasi motor ca tine, dar pe C4 - 1 facelift. Confirm ca mananca ulei mai mult decat te astepti. Au uitat sa mentioneze acest lucru cu litere mari si rosii, cand ai luat masina, sa nu te sperii si sa fugi.

Nu este nimic rau in acest consum, doar lipsa de informare, dar atentie sa completezi pana la nivel, pentru ca distributia pe lant are bubele ei si ai nevoie de presiune pentru tensiometrul acela hidraulic. De aici pleaca toate bubele cu acest motor, uleiul si distributia pe lant. Daca ai ulei bun si la nivel tot timpul, este un motor relativ fiabil.
Dupa 8 ani cu acest motor am renuntat la uleiul lor, nu dau numele, il cunosti, precum si la intervalul de 15 000 km intre schimburi, mare in opinia mea.

Da, ai nevoie de 4.25 l, daca schimbi si filtrul. Ti-as recomanda sa schimbi service-ul, daca nu au aflat un lucru elementar pana acum.
Citroen C4, 1.6 vti
Imagine

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Top up engine oil level

Mesaj de danmanea » Mar Iun 20, 2017 7:25 am

Neatza,
Da, nu mi-au zis cand am luat-o dar mi-au zis la service la ultima revizie cand au vazut ca nu curge pe nicaieri.
Adevarul este ca dupa ce am.pus cei 250ml nu a mai zis nimic.
Dar reviziile le-am facut mereu in acelasi loc. Si nu am avut probleme pana in iarna. Dupa 5 ani si 78k cat avea cand s-a suparat.
Ce s-a schimbat este faptul ca m-am mutat si acum o folosesc zilnic. Pana in toamna era de weekend :). Desi nu cred ca are vreo legatura.
Si daca stau sa.ma gandesc la ce spui ref la ulei, parca pun numai 4l acum la revizie... desi in trecut puneau mai mult caci tin minte ca intotdeauna aveam un rest de ulei. Anyway... aveam de gand sa o duc in service iar dar ma gandesc ca e degeaba.
Cand da mesaj completez. Tot timpul e putin mai mult decat jumatatea intervalului de pe joja.
Tu cam cat ulei completezi la 10k km?
Ai renuntat la Total? Eu dintr-asta pun...

Thx,
Dan.
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Top up engine oil level

Mesaj de Silviu Mustata » Mar Iun 20, 2017 8:23 am

danmanea scrie:Neatza,
Da, nu mi-au zis cand am luat-o dar mi-au zis la service la ultima revizie cand au vazut ca nu curge pe nicaieri.
Adevarul este ca dupa ce am.pus cei 250ml nu a mai zis nimic.
Dar reviziile le-am facut mereu in acelasi loc. Si nu am avut probleme pana in iarna. Dupa 5 ani si 78k cat avea cand s-a suparat.
Ce s-a schimbat este faptul ca m-am mutat si acum o folosesc zilnic. Pana in toamna era de weekend :). Desi nu cred ca are vreo legatura.
Si daca stau sa.ma gandesc la ce spui ref la ulei, parca pun numai 4l acum la revizie... desi in trecut puneau mai mult caci tin minte ca intotdeauna aveam un rest de ulei. Anyway... aveam de gand sa o duc in service iar dar ma gandesc ca e degeaba.
Cand da mesaj completez. Tot timpul e putin mai mult decat jumatatea intervalului de pe joja.
Tu cam cat ulei completezi la 10k km?
Ai renuntat la Total? Eu dintr-asta pun...

Thx,
Dan.
Confirm și eu faptul că acest motor consuma niște ulei, cam 100-150 ml la mie in funcție de regimul de exploatare. Trebuie să ai grijă că la revizie să-i pui cantitatea maxima, aprox. 4,2 l. Eu merg pe Total, iau 5 l la revizie și ce rămâne este suficient până la următoarea revizie care este pe la un an sau 10-12 mii km. Dacă te uiți în carte o să vezi că fabricantul da un consum "normal" de ulei până la 600ml/1000 km de ți se ridica parul in cap. La multe tipuri de mașini este specificat că un consum de 500-600 ml este normal. Soluția este sa completezi la nevoie, căci la achiziționarea mașinii toți au gurile sudate pe acest subiect. Nu este singurul motor care papa un pic de ulei nu default, să vezi pe la amicii de la VW și pe la Honda. Știu este greu de acceptat, dar asta este.
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Top up engine oil level

Mesaj de danmanea » Mar Iun 20, 2017 8:49 am

ok, thx.
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”