Bataie roata

Scrie răspuns
Ada
Mesaje:2
Membru din:Dum Iun 11, 2017 9:44 am
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0
Numar Inmatriculare:CJ 80 HAG
Bataie roata

Mesaj de Ada » Dum Iun 11, 2017 10:17 am

Buna, baieti.
Apelez la ajutorul vostru deoarece Gălușca mea (Citroen C 4 I 2.0 L, 2009) a inceput sa faca niste zgomote asemanatoare unor batai in zona rotii fata dreapta. Se intampla in principal imediat dupa plecarea de pe loc si se aud si in viteza a II-a. De la a III-A in sus nu se mai aude nimic.
Pe langa asta, masina tremura teribil in viteza a II-a la viraje mai stranse. Face exact ca atunci cand scad turatiile si trebuie schimbata in viteza inferioara, desi nici viteza nici turatiile nu indica nevoia de a schimba in viteza I. De exemplu mi s-a intamplat la fel la 28km/h si la 35km/h.
Precizez ca acum vreo 2 luni am derapat cu ea si am avut un accident minor in urma caruia a avut nevoie de transplant de bara fata si alte cateva maruntisuri. Sunetele au inceput sa se auda la ceva vreme dupa ce am scos-o din service dar oare e posibil sa se fi rupt ceva atunci la impact si sa nu fi observat mecanicul?
Mi-e cam frica sa circul cu ea asa pt ca sunt inca sofer incepator si mi-e sa nu ma lase in mijlocul drumului.
Daca imi puteti recomanda un mecanic care se pricepe la masini Citroen sau un service serios in Cluj?
Multumesc!

Avatar utilizator
Silviu Mustata
Mesaje:208
Membru din:Mar Ian 12, 2010 7:59 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Bataie roata

Mesaj de Silviu Mustata » Dum Iun 11, 2017 1:10 pm

Cred că este treaba de service pentru jocurile de la puntea fata, sau doamne ferește la transmisie.
Fost posesor Citroen C4 1.6 SX Vti 122 CP Pack Confort+Siguranta

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Bataie roata

Mesaj de emicald » Dum Iun 11, 2017 1:35 pm

Poate sa fie inclusiv roata nestrinsa bine...
Urgent la service!
C4

Ada
Mesaje:2
Membru din:Dum Iun 11, 2017 9:44 am
Marca si model masina:Citroen C4, 2.0
Numar Inmatriculare:CJ 80 HAG

Re: Bataie roata

Mesaj de Ada » Dum Iun 11, 2017 2:32 pm

Sper sa nu fie chiar atat de grav. La directie nu se vede nimic. Volanul nu tremura si masina nu trage sa mearga stramb daca lasi volanul liber.
Sper totusi sa gasesc un mecanic priceput in Cluj sa vada de ea.

Avatar utilizator
dragos_adrian_ro
Mesaje:37
Membru din:Joi Dec 08, 2011 8:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 HDi 1.6
Numar Inmatriculare:IL-32-AKI
Localitate:Versailles

Re: Bataie roata

Mesaj de dragos_adrian_ro » Sâm Noi 04, 2017 1:14 am

incearca sa lovesti mai puternic cu piciorul in oricare din roata fata, bineinteles cand e pe loc :)
si vezi daca scoate acelasi zgomot ca si cum flencane roata de da sa sara din suruburi
A mea cam asa face, de cand am luat-o
Si merg de 10 ani cu ea asa. Am facut pana acul cam 230 de mii de cand am luat-o
are saraca 400 de mii fara nitel si inca nu i-au sarit rotile :)
Cred ca e acea tabla de protectie (aparatoare) din spatele discului de frana.
Cam la concluzia asta am ajuns daca de zece ani nu mi-au sarit rotile.
Bafta si sa stai departe de probleme serioase, ca astea "marunte" fac parte din 'entertainingul" masinii, sa te tina activ si sa nu cumva sa te plictisesti prea repede de ea :)

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Bataie roata

Mesaj de Norishor » Joi Noi 09, 2017 10:39 am

Multi km, adrian! 400k e ceva! Felicitari! :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Probleme tehnice...sau mai putin tehnice”