Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Deese » Lun Noi 30, 2009 10:13 pm

Intrebarea ramane valabila, nu prea stiu masini de 30.000e care sa aiba in dotarea standard a echiparii full scaune de piele.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de mituc » Lun Noi 30, 2009 10:43 pm

Eu nu prea stiu de masini de peste 20k (din clasa mica sau compacta) care sa nu aiba. La 30k au cam toate.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Deese » Lun Noi 30, 2009 10:56 pm

Ma indoiesc sincer :)
Ma refer la tapiserie de piele full, nu la combinatie piele-textil cum e si la Megane Sedan.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de mituc » Mar Dec 01, 2009 9:17 am

Procesul tehnologic e usor mai complicat pentru o tapiterie mixta decit una full desi pretul e cam acelasi. Si e si mai practica pentru ca iarna nu crapi de frig in primele minute dupa ce intri in masina rece, iar vara nu te prajesti, desi majoritatea masinilor cre vin cu tapiterie din piele vin si cu incalzire in scaune (iar cele de lux si cu racire + incalzire in volan - evident astea nu vor fi sub 30k).

Arunca o privire pe listele de dotari la compacte intre 25 si 30k eur si vei vedea. Probabil cele la care tapiteria din piele va fi optionala (dar posibila) se vor situa in intervalul 17-22k.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Deese » Mar Dec 01, 2009 10:53 am

Tocmai, cam stiu liste de preturi pana in 30k si nu imi amintesc ca nici o masina din gama asta de pret care sa aibe standard tapiserie full piele in nivelul cel mai inalt de echipare (ci maxim piele pe margini + textil interior), ci figureaza doar ca optional.
Asa ca nu vad de ce DS3 ar fi musai sa aib standard in versiunea cea mai de sus.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Exosphere » Sâm Dec 12, 2009 12:48 pm

Un wallpaper pentru doritori: :mrgreen:
Imagine
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Gibonski_wnb » Mie Dec 16, 2009 12:06 am

speculatie/zvonistica sau posibilitate intr un viitor apropiat/ indepartat ?

''Citroen DS3 are gânduri mari şi anume să se pună cu Renault Clio RS sau Mini Cooper S, prin intermediul unei versiuni denumită So Quick!

Trebuie să facem întâi o incursiune în universul lui Citroen DS3 pentru a înţelege cum stă treabă. Citadina cu pretenţii de elitism de la Citroen are în prezent trei niveluri de echipare: Chic, So Chic şi Sport Chic. Dar, conform revistei Automobile, se va introduce şi al patrulea nivel de echipare denumit So Quick. Această nouă versiune, după cum îi spune şi numele, va fi în primul rând rapidă şi de abia apoi cochetă. Ziariştii francezi spun că va avea un motor de 1.6 turbo - adică acelaşi de pe Mini Cooper S vom completa noi - care se pare că va dezvolta în jur de 200 CP, rezultând să îşi atace rivalul bavarez cu aceeaşi armă, dar ceva mai ascuţită.

Acest nou model va fi astfel un hot hatch care va ţinti ca performanţe spre Clio RS, Citroen schimbând puţin tactica în ceea ce priveşte modelele de clasă mică. DS3 are chiar şi o versiune de raliu în prezent, deci o versiune mai sportivă de stradă este chiar plauzibilă, acest model având clar resurse neexploatate încă. Principala necunoscută rămâne preţul, care se anunţă destul piperat, speculându-se că versiunea de bază va costa peste 15.000 de euro. Deci acest vârf de gamă ar sări lejer de 20.000 de euro, urmând să intre în zona de preţ al lui Mini Cooper S.''
Sursa http://www.promotor.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Mihay » Mie Dec 16, 2009 9:20 am

still dreaming ? :mrgreen:
DS3 are chiar şi o versiune de raliu în prezent, deci o versiune mai sportivă de stradă este chiar plauzibilă, acest model având clar resurse neexploatate încă.
Asta imi place cum suna :ok :ok :ok Au mai avut ei si Xsara Wrc si C4 wrc si DEGEABA ::P
Unde o fi Ds3 WRC cand inca nu s-a stabilit de FIA daca urmatoarele wrc-uri vor fi 1.6 t sau 2.0 aspirat ::P Binee Citroen stie ca doar e un francez mare sef la FIA acum ( si eu am o banuiala) dar pana la versiunea de strada lasa-ma sa am maaaari indoieli la planurile de marketing ale Citroen .

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Exosphere » Mie Dec 16, 2009 10:05 am

Ce bine ar merge un DS3 de 1000kg si 200cp :roll: :roll:
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Gibonski_wnb
Mesaje:289
Membru din:Lun Feb 02, 2009 11:21 am
Localitate:Galati

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Gibonski_wnb » Mie Dec 16, 2009 1:08 pm

hai sa zicem ca ar fi o sansa pentru ca motorul exista si e cumva la indemana(1,6 THP ala de 175 sau cat l or face de 200 200+CP).....ca nu au avut versiuni sportive pana acum desi cele de wrc existau e un adevar de necontestat ,dar la fel de bine nu aveau nici un motor cat de cat ok (sa nu zic bun , ca se poate si mai bine- mituc poate oricand cu argumente puternice sa sustina asta :wink: ).
2,0 180 CP erau mai degraba morti decat vii deci n au avut motor pe vremea aia....in rest ca va fi sau nu - e vb de marketing cum ai spus si tu mihay....
daca va fi cred ca nu se va intampla prea curand inca se incalzeste ''ciorba'' si un motor d asta e mai mult ''desert'' asa cand va fi lumea satula de DS3 ::P

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de catalin4u24 » Joi Dec 17, 2009 1:10 pm

Orice client care e dispus sa dea o caruta de bani pe o masina de clasa mini, dar premium, cred ca va avea pretentia si de o motorizare pe masura. Nu stiu cati vor fi cei ce-si vor cumpara un DS3 in varianta cea mai ieftina... pentru ca oricum si aia e scumpa pentru clasa ei. Deci, cine va fi dispus sa dea o semnificativa suma de bani pe un DS3 eu zic ca il vor vrea pe cel mai scump in mare parte. Cum Mini Cooper a tot scos cu timpul variante din ce in ce mai sport si mai puternice, asa si un motor bun pe DS3 nu va fi niciodata prea tarziu.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de mituc » Vin Dec 18, 2009 10:02 am

Faptul ca pe DS3 (si C4 de asemenea) au pus 1.6THP-ul e un lucru care deschide multe posibilitati in principiu. Teoretic kit-urile JCW pentru Mini (John Cooper Works) ar trebui sa se potriveasca si pe alte masini cu acelasi motor, evident cu ceva modificari (alte prinderi, posibil e necesara remodelarea intercoolerului, etc), dar totusi fara multe batai de cap pe care le-ar avea cineva care vrea sa faca din 1.6aspirat 1.6T.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Mihay » Lun Ian 18, 2010 8:49 pm

intr-un nou comunicat de cateva pagini neinteresante si pline de marketing am gasit si astea :
Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de florinc4 » Lun Ian 18, 2010 8:59 pm

o sa faca multe furori masina asta...mi se pare f sexy dar parca ar merge o grila mai frumoasa ::P ....faine pozele mihay =D>
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Noul Citroen DS3 - Preturi, dotari, detalii tehnice

Mesaj de Mihay » Lun Ian 18, 2010 9:13 pm

aia mica si rosie ma tulbura rau :evil:

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”