Peugeot 308 GTi

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti
Peugeot 308 GTi

Mesaj de Deese » Vin Mai 21, 2010 10:52 am

Ei macar se straduiesc :D

http://www.promotor.ro/noutati-auto-mas ... 10-6138946" onclick="window.open(this.href);return false;

Citat de acolo
De remarcat o "găselniţă" care îl va face pe 308 GTi să sune mai sportiv: adaptarea tehnologiei "Sound System", care constă într-o membrană vibratoare, cu un sistem de întârziere a sunetului şi un tub special acustic, pentru obţinerea unor armonice diferite de cele ale evacuării la evacuare. Astfel, sunetul motorului devine mult mai sportiv
#-o #-o #-o
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de mituc » Vin Mai 21, 2010 11:08 am

Da, dar face 0-100 in vreo 450 de ani. Sa puna motorul ala pe ceva cu suspensie de C4 si mai dispare macar juma' de secunda din timpul ala.

Apoi, curcile bete de la PSA nu vor sa inteleaga ca aceste motoare trebuie sa iba 2 litri. Ei insista cu 1.6ele lor de 2ROL si vor sa le faca sa mai aiba si cuplu maxim la relanti, de parca masinile astea ar fi facute pentru pitipoance incompatibile cu statutul de conducator auto carora le este lene sa retrogradeze dintr-a 3-a intr-a 2-a si in schimb accelereaza ca vacile proaste de la 1000rpm pentru ca masina oricum trage.
Asta e cumva de tolerat la 1.6THP-ul de 150cp, dar la un model de 200CP ce se vrea exclusivist si sa se poata chema "sport" (era sa scriu "prost") s-ar putea sa vrei sa ai curba de cuplu usor cocosata sau relativ dreapta in jurul valorii de cuplu maxim in a doua si eventual a treia treime a plajei de turatie, nu in prima!

Dar na, trebuie sa aiba cai putere cit un vapor (insa cuplu cit un motor de stergator de parbriz) si sa consume cit un bec de lanterna. Deci EPIC FAIL! :cry: Daca vreau putere mare si cuplu mititel atunci typeR is tha shit, macar ai aproximativ 180Nm pe vreo 5000rpm si pe drumuri virajate desfiintezi aproape orice multumita greutatii relativ reduse si suspensiei proiectata de oameni, nu de curci bete care se uita la farul de locomotiva ca Boc la economia romaniei!
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de emicald » Vin Mai 21, 2010 11:24 am

Pai are si cuplu, man. 275 Nm nu e bine?
In definitiv e acelasi motor de pe Mini cu par es, care e totusi o masina foarte sportiva.
Aici e intr-adevar de carat un cazan mare si urit, ceea ce nu ajuta neam.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de mituc » Vin Mai 21, 2010 12:11 pm

Pai 275Nm sint foarte buni pentru o masina de 1100-1200 de kile cum e cooperS, dar pentru una de 1400+ cum e 308... nasol.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de mituc » Vin Mai 21, 2010 12:39 pm

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=W0-4vpiD_W0[/youtube]

Deci e o masina care arata bine, care consuma putin, cu un motor puternic (ma rog). "and you can choose to drive around quietly". yet another WTF car.
Din nou, curcile de la PSA fac niste masini cica sport jalnice, apoi nu reusesc sa le vinda pentru ca pina si o foltvagane va fi mai buna, si apoi gasesc motive sa nu faca masini sport. Ce pierdere... :roll:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de LowProfile » Vin Mai 21, 2010 1:05 pm

Sora-mea si-a luat Leon.. Unu chel!
Am intrebat si eu cat mai e un FR cu reducere... 17k si ceva... Cupra un pic peste 20k!

Iti dai seama un GTI de la Pejo... 7.7 suta! Smecher! :ok Si pleaca de la 26k in Franta, probabil 21k la noi!
Fost user: Adrian

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de stevey » Vin Mai 21, 2010 1:41 pm

La ora actuala un motor de 2 l este o afacere proasta deoarece carburantii sunt scumpi, se vor mai scumpi si in plus nici nu ai pe unde sa il exploatezi.Ce fac cu el merg prin oras si imi ia 14% in cel mai bun caz?La ora actuala, toti producatorii fac downsizing la motoare tocmai din aceasta cauza si psa, cred ca sta foarte bine la acest capitol.Daca e sa compar GTI asta cu GTI golf diferentza de 0,8 sek este o nimika dar diferentza in portofel este aproape dubla.
Singura problema la pejo este greutatea masinii daca e sa vorbim de performante.RCZ de ex are 1400kg, ce-i drept mult mai usoara ca un audi TT, dar la un motor de 1.6 conteaza.Citroen sta insa bine la acest capitol avand in vedere ca ds3 scoate 7.3 sek 0-100 cu motorul de 1.6 150 cp, iar cu cel de 200 cu sigurantza va scoate sub 6.Viitorul c4 se anunta mult mai usor ca cel actual si mai eficient deci poate se va compara la performante pe hartie cu cele de 2l.Vreau masina sport imi iau porsche hibrid!

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de LowProfile » Vin Mai 21, 2010 3:08 pm

Vezi tu, gandesti din perspectiva unui roman.. Daca ti-ai permite o masina de 2l nu ti-ai mai pune problema de consum!
Intr-adevar la noi nu ai ce sa faci cu o masina de 200cai!
Dar daca stai intr-o tara care mii de km de autostrazi, iti spun eu ca un motor de 2l se dovedeste mai bun decat unul mai mic. Si cand castigi in medie 3000-4000 euro la 25-26 de ani - pt ca ai invatat si ai un job bun - parca nu prea stai sa te gandesti decat la 0-100km/h daca esti pasionat de viteza/reprize. Daca nu, cumperi clasicul TDI...

Acum, iti spun eu, daca ai avea banii aia, si ai locui acolo, te-ai gandi sa economisesti, sa iti iei o casa cu piscina, si sa iti resfeti copiii!

GTI-ul asta e o masina pentru francezi. Privind cifrele, e foarte slaba! Si foarte scumpa
Fost user: Adrian

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de Shadow » Vin Mai 21, 2010 3:11 pm

stevey scrie:La ora actuala un motor de 2 l este o afacere proasta deoarece carburantii sunt scumpi, se vor mai scumpi si in plus nici nu ai pe unde sa il exploatezi.Ce fac cu el merg prin oras si imi ia 14% in cel mai bun caz?La ora actuala, toti producatorii fac downsizing la motoare tocmai din aceasta cauza si psa, cred ca sta foarte bine la acest capitol.

OOOO daaaa!!! De aia motorul meu de 2.0 si aproape 240 de Cp imi ia 12,8 in oras!!!
Doar pt ca PSA nu stie sa faca un motor capabil de 2.0L asta nu inseamana ca alti nu stiu sa faca!!!
De remarcat o "găselniţă" care îl va face pe 308 GTi să sune mai sportiv: adaptarea tehnologiei "Sound System", care constă într-o membrană vibratoare, cu un sistem de întârziere a sunetului şi un tub special acustic, pentru obţinerea unor armonice diferite de cele ale evacuării la evacuare. Astfel, sunetul motorului devine mult mai sportiv
Si asta mi se pare cea mai mare aberatie!!! Adica: Nu am fost in stare sa face o evacuare sport care sa sune bine asa ca baga inauntru o tabla care sa zbarnaie!!! :ok
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de mituc » Vin Mai 21, 2010 3:27 pm

Un motor de 2 litri e o afacere foarte proasta, intr-adevar, dar daca ce-ti doresti de la el e sa te duca de la A la B. Insa o masina pe care pui sigle de genul R, GT, GTI, GTX, RS, Rceva, cevaR, etc e despre altceva.

Curcanii beti de la PSA cind fac masini sport au in cap confortul lui peugeot 607/citroen C5/C6. Daca vrei sportivitate si confort in acelasi timp atunci raspunsul este, de exemplu, BMW seria 5 cu motoare de la 305CP in sus sau seria7 cu motoare de la 400CP in sus, audi RS6/S8, samd. Insa tu cind pui motor de 1.6l pe care il storci de-i sar pistoanele din bloc sa faca 275Nm si pe aia ii pui sa care o sufragerie de o tona jumate s-a terminat totul. La 1.4 tone fara macar 300Nm intinsi bine pe plaja de turatie n-ai facut nimic (veti spune ca 25Nm is putini, ei, acei 10% sint foarte mult cind e vorba de cuplu).

Si francezii stiu sa faca masini sport sau au knowhow despre cum trebuie sa arate. Vezi renault (megane RS, twingo RS, Clio RS), vezi istoria in WRC a grupului PSA, vezi C4 VTS (care e un typeR o idee mai impotent dar o idee mai practic), 206RC si chiar 207RC, DS3R, si chiar caricatura aia de C2 VTS cu doar 122 sau 125CP care-ti intorcea fata pe ceafa in viraje!
Probabil motorul asta de 275Nm ar fi perfect pe vechiul VTS daca i s-ar pastra greutatea, ala deja scotea sub 8 secunde 0-100 cu cei 3Nm pe care-i avea din aspiratul ala castrat din toate directiile si cu o droaie de pierderi in transmisie. Pentru ca, da, C4 VTS din punctul meu de vedere ramine o masina de referinta pentru PSA si este printre putinile masini sport scoase de ei in ultimii 10 ani (cred ca au scos vreo 3 sau 4).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

LowProfile
Mesaje:115
Membru din:Mie Mar 10, 2010 3:15 pm

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de LowProfile » Vin Mai 21, 2010 3:41 pm

Ai condus Mituc, VTS-ul?
Mie mi s-a parut un BMW mai frumos :D

Nu mai fi rautacios, motorul ala e chiar foarte misto, 1.6thp de pe GTI-ul asta... Ce, TSI-urile alea de 1.4 si 170 de cai ce au?
Ideea e ca este o masina capabila, dar sigla GTI si faptul ca o face sa zbarnaine sport e mega urat!
Adica puteau sa o numeasca 308 Sport si atat...
Dar motorul asta pe 207 ? =P~
Fost user: Adrian

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de Deese » Vin Mai 21, 2010 3:44 pm

Este daca nu ma insel pe 207 RC.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 21, 2010 3:58 pm

LowProfile scrie:Ai condus Mituc, VTS-ul?
Mie mi s-a parut un BMW mai frumos :D

Nu mai fi rautacios, motorul ala e chiar foarte misto, 1.6thp de pe GTI-ul asta... Ce, TSI-urile alea de 1.4 si 170 de cai ce au?
Ideea e ca este o masina capabila, dar sigla GTI si faptul ca o face sa zbarnaine sport e mega urat!
Adica puteau sa o numeasca 308 Sport si atat...
Dar motorul asta pe 207 ? =P~
TSI-urile alea de 1.4 si 170CP nu sunt anuntate ca fiind masini sportive! La GTI-ul asta se anunta altceva :).
Aia cu evacurea e cea mai tare oricum :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de stevey » Vin Mai 21, 2010 6:47 pm

@LowProfile

Ceea ce am scris eu se refera la o situatie generala din prezent, nu din trecut si nu facea referire la mine.Te asigur eu ca cine are 3000 de euro salar la ora actuala cauta o masina sportiva care sa consume putin (de genul downsizing) si te mai asigur ca gandirea lui nu este influentata romaneste.Cine are bani multi isi ia porsche hibrid.

@shadow

Si te lauzi cu consum de 12,5 in oras?mai bine nu ziceai... :D
Pai cand o sa puna 1,6 200 cp ala pe un citroen ds de 1100kg o sa scoata mai bine ca honda ta atat la consum cat si 0-100 na ca sa fiu rau

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Peugeot 308 GTi

Mesaj de chainsaw » Vin Mai 21, 2010 6:58 pm

nu doar ca se lauda, io nici nu-l cred!
pai trompeta mea ia 12 ... 1.6 110 iepe ... 10.5 - 11 la mers de bunica.

doar n-oti vrea sa dea bmwu' psa-ului vreun 3.0 305 cai sau vreun 5.0 507 cai ca sa le puna pe 308?! merg suficient de departe cat sa zic ca si mai buna ar fi o varianta imbunatatita (180+ de cai) a 2.0 hdi-ului ... 308 mi se pare o masina incompatibila cu orice fel de sportivitate, asa ca daca tre sa aiba un motor "puternic", ala sa fie.
cat despre 1.6 turbo, ma gandesc ca permite un upgrade de putere mult mai comod decat ar face-o un motor aspirat (nu numai ca trebuie inlocuite mai putine piese, acestea se si gasesc mai usor) ... iar 2.0 TURBO nu exista in oferta PSA sau in cea BMW, si nu se apuca nimeni sa dezvolte motoare ptr trompete de 180 de cai de 20.000 de euro ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”