Noile modele Dacia

Ultimile aparitii auto
Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:
Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Mie Sep 19, 2012 11:13 am

Ba nu e penibil.Intr-adevar este diferenta de game intre C4 si Dacii insa daca ati sti cate similitudini de fabricatie exista intre ele creca ati incepe sa va numiti roboteii gramada de fiare si mijloace de transport si ceea ce numiti voi masini ar degenera in alte clase si marci pt ca alea-s masini.

Care ati mai mesterit si desfacut la C4 ar trebui sa stiti ca unele din componente sunt la fel de low cost...clipsuri de usi,scaune care se rup,scartaie,material nasol,panouri de usa care au parti din carton presat etc...Furnizori similari,definitii tehnice la fel...

Nu mai am de multi ani nimic din gama Dacia,nici nu mi-as mai cumpara si nici nu sunt fan chiar daca lucrez pt ei dar asta nu inseamna ca sunt niste gramezi de fiare de unica folosinta.

Daca un C4 de exemplu arata foarte misto nu inseamna ca a si revolutionat tehnica,la baza gadgeturilor chestiilor crazy gen afisaje centrale,volan cu butuc fix stau niste chestii extrem de simple.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Mie Sep 19, 2012 11:27 am

agree!
ai ratat proiectoarele. :)


chiar nu sunt de acord cu afirmatia conf careia un Logan e o gramada de fiare.....este o masina excelent gandita pentru o anumita piata.Vezi vanzarile.....
La care adaugam o fiabilitate de invidiat....Cunoasc oameni care pur si simplu nu mai aveau 100 de eur sa cumpere vreo optiune.....dapoi sa mai stranga din fund pt cateva mii.....
Multi cumpara masini in functie de pret.Este din ce in ce mai hotarator.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 19, 2012 12:24 pm

Un pic offtopic
Vorbeam cu niste scotieni in weekend , care majoritatea timpului si o petrec in UK! D abia asteapta Dusterul si nu pt ca e frumos, calitativ, fiabil, etc ci pt a e enervant de ieftin pentru ei :)!

La fel si logan,sandero exportate cu miile afara...it's all about money!


PS: cat au stat in Romania au avut logan inchiriat! La sfarsit au zis ca e masina indestructibila la cat si mai ales cum au mers cu ea :))




Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Aiurica » Mie Sep 19, 2012 12:35 pm

:mrgreen: f offtopic ai fost..... :mrgreen:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Mie Sep 19, 2012 1:28 pm

Pai uzina de la noi din export traieste(si traieste bine) Ce vindem in tara numeri pe degete...
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de ingfrancisc » Mie Sep 19, 2012 2:03 pm

m-am exprimat gresit cu "gramada de fiare", vroiam doar sa subliniez ca, parerea mea, in conditiile in care logan ofera zero securitate si zero confort pretul mi se pare foarte mare.
Eu unul cand am dat 1300'le la Remat chiar am vrut sa raman cu Dacia, problema a fost ca de la dacia am primit o oferta de 11000 euro pentru un MCV si 8700 pe un Logan cam chel + asteptare 3 luni!!! iar de la Pejo am primit pe 12000 euro un 207 bine asezonat cu de toate cu care am plecat a doua zi. (e vorba de diesel la toate). Alegerea a fost foarte usoara :D
Stiu ca e fiabila (de fapt cam toate sunt pe acelasi calapod la capitolul asta) insa lipsa totala de siguranta, confort si dinamism ma fac sa evaluez pretul lor ca fiind unul foarte mare. Este o chestiune personala insa, evident.
In Germania si alte tari loganul s-a vandut pentru ca era, practic, gratis ::P Adica tichetul de 2500 oiro pe care-l dadea statul german nu se simtea la un bmw/mercedes etc de 30000 oiro, la un un logan (care oricum e semnificativ mai ieftin la export) insemna 50%
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de buzuramd » Mie Sep 19, 2012 9:03 pm

[quote="Bogdan"]cat au stat in Romania au avut logan inchiriat! La sfarsit au zis ca e masina indestructibila la cat si mai ales cum au mers cu ea )[/quote]

si eu am avut logan (de firma!!!). in 100k km am scimbat 3 (trei) becuri. in rest doar revizile facute la timp si talpa cat incape.
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de simply the lex » Mie Sep 19, 2012 9:21 pm

Bai nu as pleda nici pt indestructibile nici pt tarabe.Masinile sunt ok,poate foarte ok.Au evoluat binisor pe unele parti(vezi problemele pompelor de injectie de pe dCi de care se tot plang unii dar care de fapt habar nu au ca nu mai exista de o perioada buna de timp),si in aceeasi masura au involuat cu diverse alte chestii care nu se mai gasesc pe masini ca sa fie mai ieftine de ex 4 clipsuri in loc de 6 etc.Ceea ce am vazut si pe C4 de cand fac leduri.Antefacelift are 26 de leduri la displayul central iar facelift are 16,astea-s pur masuri eco adicatelea pt economie in pretul de fabricatie nicidecum eco...logice.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Tomita » Mie Sep 19, 2012 9:48 pm

pai da, dar PSA a fost delistat de la bursa franceza din cauza caderii pretului la actiuni. au pus pe liber cati angajati? etc...
ma uitam azi la cartec pe sub diverse masini. planetare calumea si la 206 si la C4 (al meu) cat la audi a4 tdi..saab 1.9cttid le are mult mai gorase ca haudi, cam cat un C6 2.7 hdi

PSA nu a aplicat tehnica Ghosn, lowcost luxury, in trecut si se vede pdv corporativ.

in timp ce grupul reno are succes in timpurile astea de criza pt ca a redus din calitatea materialelor oferite si a ingineriilor. ghosn atum strica nissan japonia si infiniti cu mentalitatea asta de rahat si se vede ca noile produse nissan au si un design esuat. nimic interesant. si vezi coreenii de la kia si hyundai cum sterg pe jos cu succesul lor
PS: veloster in romania e la 18k euro (ca fac ei promotie, scarnaviile reaq) fara sa scad tichete (care sunt praf in ochi, ca nu are nimeni 3 rable de casat)

revenind la subiect. sunt ok noile produse dacia pdv design. pt produse entrylevel arata bine
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de catalin4u24 » Mie Sep 19, 2012 10:01 pm

Daciile sunt mai apreciate de straini decat de romani. Asta ar trebui sa va de-a de gandit un pic. II doare in fund pe ei de calitatea materialelor din interior la ce bani dau pe ea si ce primesc in schimb... o masina excelenta, imbatabila la categoria ei de pret.
De altfel romanii sunt mai interesati de ce crede lumea din jurul lor despre ei decat ar trebui sa fie interesati de propriul lor interes.
In uk poti sa iesi pe strada in chiloti sa mai fie si rupti in fund ca nu te baga nimeni in seama si nu se uita nici dreaq urat la tine, poate decat politia sa te bage in seama :lol:
Sa-i ceri loganului mai mult, e ca si cum ai plati pentru un hotel de 3 stele si vrei conditii de 5.

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Tomita » Mie Sep 19, 2012 10:11 pm

man, da, tu acolo primesti cu abonament de 30 de lire SG3 gratis...si 30 de lire e foarte lejer.
aici la abonament asemanator mai platesti o carca de bani pe telefon si oricum e foarte mult pt average smartphone user. ce draq multi au iphone fara net numai sa aiba iphone...si stau dupa wifiuri gratis sa mai navigheze nitel...

hai nu glumi ca puterea de cumparare e diferita la nivel major.
sa dai 5-8k euro pe o masina noua cu garantie e una pt vestici. si una cu care sa cari nu un hatch cu 3 usi.
dar la ce preturi se pretind pt coaja de logan, unde noi stim prea bine cat s-a scos renaultul cu fabrica dacia de langa pitesti ti se pare nesimtire.

cand muia de presedinte reno ne-a dat-o in gura cand s-a constatat ca loganul se rastoarna de la jantele alioaj low-cost?! in timp ce in vest s-au inlocuit toate fara nici un car sau un mar. acolo chiar ca sa ai dacia. sa te bucuri ca un client respectat. de ce draq sa mai vrei o masina de 5-10 ani sh pt diverse caraturi cand la fiecare 2-3 ani o schimbi pe asta si pierzi nimic
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de buzuramd » Mie Sep 19, 2012 11:26 pm

[quote="catalin4u24"]Daciile sunt mai apreciate de straini decat de romani. Asta ar trebui sa va de-a de gandit un pic. II doare in fund pe ei de calitatea materialelor din interior la ce bani dau pe ea si ce primesc in schimb... o masina excelenta, imbatabila la categoria ei de pret. [/quote]

bine zice catalin. raport calitate pret excelent pt dacia.

multi va plangeti ca pe la 60 000 - 70 000 schimbati ba discuri, ba ambriaj, ba volante, etc
la logan [quote="buzuramd"]in 100k km am scimbat 3 (trei) becuri. in rest doar revizile facute la timp si talpa cat incape.
deci concluzia o trageti voi.

[quote="catalin4u24"]De altfel romanii sunt mai interesati de ce crede lumea din jurul lor despre ei decat ar trebui sa fie interesati de propriul lor interes. [/quote]

nu mi-am permis o masina noua (cei mai multi dintre voi au roboteii de noi). daca puteam probabil gandeam ca si voi.
in urma cu 20 de ani se zicea ca dacia atunci o sa fie masina cand o sa o cumpere nemtii, francezii, etc adica niciodata. azi o cumpara toata europa, toata lumea este multumita de ea numai noi spunem ca este proasta.
la ce reclama ne facem nu e de mirare ca la noi nu se mai produce aproape nimic. probabil daca necere parerea un strain daca sa-si cumpere sau nu o dacie noi din start ii spunem sa mearga la alti producatori ca dacia este '' o gramada de fiare" si mai ales are doar 4 clipsuri in loc de 6. :mrgreen:
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de catalin4u24 » Joi Sep 20, 2012 1:29 am

Eu am calarit loganul de la fostul loc de munca de l-au luat toti dracii... Pai daca bagam Kia pe unde am bagat Loganul... stateam numai cu ea in service. E o masina ca sa-ti faci treaba cu ea de nu se poate...

Avatar utilizator
Cosma Adrian
Mesaje:1108
Membru din:Sâm Noi 22, 2008 7:29 pm
Numar Inmatriculare:SJ-45-ADY
Localitate:Zalau
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Cosma Adrian » Joi Sep 20, 2012 8:48 am

EXACT!
Mergeam cu el pe drumuri de tara sau forestiere, pietruite, prafuite cu 100-120km/h de cred ca ma vedeam de pe luna la cat praf scoteam in spatele meu, si era super fun. :lol: si ma minunam pe ea la cate poate sa-ndure. Pai cu C4 (si multe altele) ramaneam doar cu sasiul sub fund de faceam ce am facut cu loganul.
Este o masina bine construita. :wink:
C4 berlina, 1,6i ,16v (110cp),gri iceland

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noile modele Dacia

Mesaj de Bogdan » Joi Sep 20, 2012 8:56 am

Si totusi..niciunul dintre voi nu si-a luat Logan :). De ce? Pentru ca vreti putin mai mult decat toata "fiabilitatea" Daciei :lol:
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Noutati Auto”