moderare defectuoasa (abuz II)

Tot ce va nemultumeste legat de acest forum, si de cei care il frecventeaza
Închis
Avatar utilizator
mootoo
Mesaje:187
Membru din:Lun Aug 25, 2008 7:37 pm
Marca si model masina:şe şinşi
Numar Inmatriculare:numar di numar
Localitate:galati
moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de mootoo » Mar Ian 12, 2010 5:16 pm

mai deunazi m-am implicat (bagat ca musca-n ....) intr-o discutie pe acest topic. foarte adevarat ca la un moment dat, luandu-ma valul, am facut off-topic. oooook.... si ce face moderatorul? imi sterge (cenzureaza as spune eu) acele fraze care nu faceau obiectul discutiei dupa care intr-un post personal imi explica faptul ca sunt off.
din mica mea experienta in ale forumurilor stiu ca in asemenea situatii de aduce la cunostinta userului ca este off - fara a cenzura ceva - sau se muta postul respectiv intr-un topic corespunzator concomitent cu instiintarea userului(lor) despre acest lucru.
acum spuneti voi daca din postul meu reiese ca fac off. pai nu reiese pt ca am fost cenzurat.
sunt indreptatit, in acest caz, sa cer moderatorului sa demonstreze ca am facut off-topic? daaaa... si daca cer moderatorului acest lucru, poate demonstra el off-ul meu? nuuuuu...
si daca tot am facut o reclamatie la adresa staff-ului va aduc la cunostinta ca este al 2-lea "incident" in care sunt acuzat de una-alta.
din punctul meu de vedere ati (mai) pierdut un user.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Bogdan » Mar Ian 12, 2010 5:23 pm

Eu ti-am sters posturile pentru ca erau offtopic, la fel cum multe alte posturi au fost sterse sau mutate dupa caz!

Nu te-a cenzurat nimeni, dar vad ca tot nu vrei sa intelegi!! Nu este nimeni platit sa stea si sa faca curat prin topicuri, nimeni nu are obligatia asta, si cum nu avem un regulament strict, posturile offtopic sau sunt sterse sau mutate dupa caz intr-un topic nou/sectiune noua!!

De multe ori se pierd ore bune doar sa se faca curat in topicuri, si asta pentru ca de multe ori ne ia valul in discutii, sau pur si simplu fiecare posteaza unde vrea si cum vrea!!

Atat timp cat subiectul in care ai postat face referire la noul ford focus, posturile tale generatoare de offtopic la greu, nu faceau altceva decat sa schimbe ceea ce se vroia de la acest subiect, motiv pentru care au fost sterse si ti s-a comunicat ulterior, ca daca doresti sa continui discutia(mai exact acel versus) o poti face linistit in ariile corespunzatoare, de exemplu la versus!!

Eu ma opresc aici cu explicatiile, pentru ca deja e prea mult, si credeam ca ai inteles acel PM!!

PS: Cauta te rog in DEX verbul "a cenzura"
PS2: Nu fi asa sigur ca nu se poate demonstra cum ca ce ai postat tu este offtopic!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 12, 2010 5:25 pm

da, se practica cenzura abuziv (de parca exista altfel de cenzura) pe-aci, cel mai recent exemplu:

in timp ce tot forumul fara exceptie facea discrimare pe baza de sexualitate (e ilegala, DUH, ca orice fel de discriminare), toata lumea considerand homosexualitatea ca fiind ceva amuzant, si injositor, - eu am facut o glumita, ontopic (la topicu' cu poze haioase sau la fun, nu mai stiu), in care se radea de isus si de crestinism. Aiurica, diplomat, mi-a scris pe topic (nu privat) ca poza n-are ce sa caute acolo, dar nu cenzureaza nimeni nimic ... peste cateva secunde s-au sters toate posturile, inclusiv cel in care explicam eu de ce gluam n-ar trebui sa fie considerata atat de ofensatoare, si mesajul lui Aiurica(!)

pe de alta parte, forumul este privat, si Administratorul are voie sa faca ce vrea, si sa considere ce vrea el ofensator sau nu. la fel cum are voie sa-si alea ce echipa tehnica vrea, si sa-i atentioneze sau nu cand gresesc. o "obligatie" sa-i zic a sa, este un regulament ce trebuie obligatoriu citit la inregistrare, in care sa includa CE VREA si ce NU vrea, ca pe urma nimeni sa nu se simta ofensat sau sa creada ca e victima unui abuz.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Bogdan » Mar Ian 12, 2010 5:28 pm

Chainsaw eu in locul tau nu as vorbi , cand vine vorba de offtopic si altele!!
Uiti ca tu ai avut ban, tocmai ca iti este lene sa scrii unde trebuie? Legat de pozele alea , daca taceai filosof ramaneai!

Exista Regulamentul Bunului simt, cum multi stiu sa tina cont de el, nu ne trebuie altul!!

Daca tie ti se pare de bun simt, sa scrii pe unde ti se scoala tie, ca doar vin 2,3 prosti si fac curat dupa tine, daca tie ti se pare de bun simt sa faci misto de Crestinism cu poze ofensatoare(indiferent de sectiune), daca tie ti se pare de bun simt sa postezi Warezuri(nu ma refer la tine, vorbesc la modul general), sa injuri sa jignesti sau mai stiu eu ce(nu ma refer la tine, vorbesc la modul general), atunci din pacate esti in afara Regulamentului!!

Prezenta, accesul la informatie, si tot ce mai exista aici nu este un drept !!!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 12, 2010 5:38 pm

nu uit, am facut offtopic, si am primit pedeapsa.

regulamentul bunului simt? discriminarea pe baza de orientare sexuala tine de bunul simt? daca eu in loc sa jignesc pe cineva prin "poponar" sau "homosexual", il jignesc prin "evreu" sau "cioara" (tot in gluma, caterinca, etc, evident), de exemplu, imi este permis, pe acest forum? e o exagerare grosolana exemplul meu, dar e menit sa sublinieze ca voi aveti double standards cand va definiti "bunul simt".
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Bogdan » Mar Ian 12, 2010 5:42 pm

Poti sa-l intrebi pe FlorinC4 cum e cu discriminarea sexuala!! Eu tot nu inteleg ce vrei tu sa zici, si repet, in locul tau nu m-as plange ca ti s-au sters niste poze, poze pe care te rog pe tine sa le descrii sau chiar sa le postezi aici!!

A pune o poza cu Iisus pe cruce, si cu o tona de mizerii scrie pe langa, noua sincer nu ni se pare gluma si nimic amuzant, insa tie ti se pare abuz ca am sters!! My friend cred ca tu esti cel care are o problema si nu moderatorii care ti-au sters postul!!

De restul posturilor care ti-au fost sterse de ce nu vorbesti nimic??
Chiar acum de curand, dupa ce s-a muncit o gramada sa avem cateva tutoriale, apari tu si incepi sa scrii mizerii acolo, unde scrie clar , exista regulament pe sectiune ca OFFTOPICUL este strict interzis?

Vrei sa mai continui cu exemplele?? Repet pentru ultima oara, tu ar trebui sa fi ultima persoana care se plange, de abuzuri, cand tu esti cel care abuzezi de bunavointa multora!!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 12, 2010 5:50 pm

e alegerea lui florin daca se ataca sau nu la glumele voastre, asa cum e alegerea crestinilor daca se ataca sau nu la glumele mele. este exact acelasi lucru!

nu inteleg ce tutorial am stricat cu mizeriile mele, daca retin bine sunt chiar singurul care a reusit dupa 11 pagini de offtopic sa faca un tutorial ca lumea ptr schimbatului unui h7 ... in fine,

poate ca gradul meu de credibilitate e scazut, avand in vedere antecedentele mele (discutabil si aici, consider a niiciodata n-am postat ceva in gol, dar voi sunteti prea restrictivi la offtopic, atat la modul general, cat si relativ la cui ii este permis sa faca asta), dar asta imi permite oricum sa-mi exprim opinia.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de florinc4 » Mar Ian 12, 2010 6:00 pm

Sincer nici eu nu inteleg care e treaba cu orientarea, glumele si "caterinca" s-au facut pentru ca noi ne cunoastem intre noi si ne stim orientarile ::P ...eu unul nu am cum sa ma supar pe cineva pentru niste glumite facute pe un topic special, repet un topic special, daca au mai fost glumite cu tenta pe alte topicuri au fost pentru ca ne stim si ne permitem...dar nu s-a deviat de la subiect, nu a degenerat in offtopic si nu ne-am jignit respectiv nu am fost jignit :hi

Eu zic ca e destul de frustrant sa stai sa citesti 3-4 pagini care pentru multi ar fi folositoare si sa vezi ca s-a deviat de la subiect din al 6-alea post, asta e parerea mea.
Legat de limbaj, trebuie inteles ca toti suntem oameni, unii mai buni altii mai putin, dar trebuie inteles ca trebuie sa existe respect intre noi, asta daca vrem sa fim respectati, mie personal si o zic la modul general, nu imi place cand se aduc jigniri pe forum sau se foloseste un limbaj mai putin adecvat

Eu zic ca din cand in cand mai trebuie sa ne punem si in pielea moderatoriilor si adminilor, pentru ca daca nu ar fi ei probabil ca ar fi o mare harababura si cred ca nimeni nu-si doreste asta :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Dan pasare » Mar Ian 12, 2010 6:03 pm

chainsaw scrie:nu uit, am facut offtopic, si am primit pedeapsa.

regulamentul bunului simt? ........voi aveti double standards cand va definiti "bunul simt".
Total eronat. Nu stiu cum naiba doar cei sanctionati cu avertisment sau ban au senzatia ca sunt cenzurati sau persecutati :roll: Oare ... ce este bunul simt??? Stii tu si noi nu??
E o vorba..... ''cand doi oameni iti spun ca esti beat, du-te si te culca''
Parafrazand, nu te-ai gandit vreo data ca daca niste oameni iti spun ca de multe ori esti in afara ''regulamentului''acestui forum, s-ar putea sa aiba dreptate???
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 12, 2010 6:15 pm

pentru a 3a oara cred, asa o fi, am meritat pedepsele ce mi-au fost aplicate, dar CU CE schimba asta double standards-ul vostru?

@florin: deci e obositor cand se deviaza, dar cand tot topicul e cu "bravo" si "super", nu e obositor si e util. ok.

concluzionand, intrebarea ramane, puteti considera ca n-am pus-o eu, ca eu fac offtopic mereu si nimeni nu citeste oricum ce scriu eu:

in fata regulamentului Bunului Simt, de ce o jignire (precisez ca am inteles ca jignirea respectiva a fost facuta in gluma) fondata CLAR pe discriminare pe baza de orientare sexuala (considerarea homosexualitatii ca fiind ceva negativ si injositor) nu este sanctionata in mod egal cu o caricaturizare (deci tot o gluma) a unui simbol crestin ?! e vorba cumva de discriminare religioasa?


astept raspunsuri pertinente si formulate argumentat
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de florinc4 » Mar Ian 12, 2010 6:24 pm

cred ca reusesti usor usor sa faci chiar si pe acest topic offtopic :oops:

Personal mie unu din toate glumele si glumitele, nu mi s-a parut nicaieri ca homosexualitatea ar fi ceva injositor sau jignitor sincer iti zic...din contra chiar si in gluma toata lumea a zis ca ma sprijina, in cazul ca as fi gay....deci nu te inteleg si daca au glumit repet, este pentru ca ne cunoastem si ne permitem
Si 2 la mana imi pare rau ca nu am citit ce ai postat tu cu crestinatatea, dar aici deja te referi la un grup foarte larg si nu ma afectezi doar pe mine care pot trece cu vederea, ca te stiu...doar poate X ia mult mai mult in serios crestinatatea decat tine si nu gusta astfel de glume :hi

@chainsaw: daca exista raspunsuri de genu :"bravo", "tine-o tot asa" , "esti cel mai bun" sunt pentru a ne arata sprijinul si aprecierea fata de un lucru...vezi munca lui aiurica sau noi modificari aduse de un user masinii, sau o noua gagica ::P ...in orice caz nu cred ca se deviaza de la subiect!!!
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de chainsaw » Mar Ian 12, 2010 6:37 pm

era vorba de cat de obositor e de urmarit ... ca tre sa dai 2 pagini in urma ca sa vezi ce aplauda toata lumea.

in plus, te cam legi de tehnicalitati de exprimare evitand observarea ansamblului problemei.

nu inteleg cu ce e cineva mai putin crestin daca am pus eu gluma aia nevinovata (care e pe miliarde de forumuri). daca e asa ofensator, ma pedepseste pe mine dzeu si gata.

DAR, inca o data, daca majoritatea userilor sunt mai traditionalisti, inteleg de ce nu s-ar tolera o astfel de gluma (ar putea fi considerata o insulta la adresa religiei cuiva - o aberatie prin definitie, dar in fine).

dar, in acest spirit autoritar si care pedepseste orice forma de blasfemie, intoleranta sau discriminare, de ce glumele cu gay sunt permise?

MIE UNUIA mi s-au parut amuzante si glumele cu gay, si aia cu crestinismu', e o lipsa de identitate sa lasi vorbele altora aruncate in general sa te afecteze pe tine in particular. eu consider multe chestii ofensive amuzante, n-atacam aici DECAT ideea de double standards.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Pixel » Mar Ian 12, 2010 6:38 pm

chainsaw scrie: in fata regulamentului Bunului Simt, de ce o jignire (precisez ca am inteles ca jignirea respectiva a fost facuta in gluma) fondata CLAR pe discriminare pe baza de orientare sexuala (considerarea homosexualitatii ca fiind ceva negativ si injositor) nu este sanctionata in mod egal cu o caricaturizare (deci tot o gluma) a unui simbol crestin ?! e vorba cumva de discriminare religioasa?
aici iti dau dreptate. inteleg ca pe florinc4 nu l-a deranjat gluma respectiva dar s-ar putea ca pe alte persoane cu orientari sexuale "deosebite" sa-i fi deranjat. (precizez ca nu-i vorba de mine)
Ma gandesc ca forumul asta totusi are un numar destul de mare de utilizatori printre care, statistic vorbind, se poate sa fie si homosexuali. Punandu-ma in pielea unuia, desi nu pot, cred ca ash fi fost deranjat de toate discutiile si glumitele pe baza orientarii sexuale.

pe de alta parte, nimeni nu a fost obligat sa se inregistreze si sa citeasca tot ce scrie aici. la urma urmei, totul e interpretabil. Eu accept glume despre homosexuali, tu nu, tu accepti glume despre crestinism, eu nu.

in legatura cu offtopicul, le tin partea moderatorilor. nici unul dintre ei nu are obligatia sa stea dupa fiecare sa curete. Daca ne-ar lasa pe fiecare sa facem ce vrem, ar fi un haos total. Fiecare posteaza ce vrea, unde vrea si cand vine vorba sa gasesti o informatie utila, incepi sa faci spume, ca nu gasesti...

nu trebuie sa imi dati dreptate. defapt eu sunt in sesiune si ma plictisesc, asa ca m-am apucat de scris una alta...
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de Dan pasare » Mar Ian 12, 2010 6:50 pm

Pixel scrie:........................... defapt eu sunt in sesiune si ma plictisesc, asa ca m-am apucat de scris una alta...
:lol: Imi place facultatea asta a ta :lol:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: moderare defectuoasa (abuz II)

Mesaj de florinc4 » Mar Ian 12, 2010 6:52 pm

@chiansaw...sincer am vazut poza....si incerc sa inteleg unde ar putea sta acea poza?...in ce topic, dar in fine poate nu am eu simtul umorului :hi ...inca o data cred ca iarasi o dam in balarii...si nu e bine

Ideea este ca trebuie sa avem un respect fata de noi si cei din jur....glumele cu gay sau mai stiu eu ce, pentru mine au fost glume prietenesti, poate altul s-ar fi suparat nu stiu, dar eu unu nu am cum si mai trebuie sa stim si de gluma, repet a fost o farsa nimerita la fix...si nu cred ca a fost o ofensa unei anumite comunitati :hi

Personal mi se pare ca despicam firul in 4 in loc sa vedem unde am gresit.....si nu ma refer la tine chainsaw dar in general...exista regulamentul forumului si regula bunului simt :hi
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Închis

Înapoi la “Probleme,nemultumiri,sugestii,critici”