Cristian Stefan - transplant maduva

Donatii si anunturi umanitare
Reguli forum
Inainte de a posta un anunt umanintar, va rugam sa luati legatura cu unul din membrii ai echipei ClubC4(Bogdan, Mihay, Aiurica, Dan Pasare)
Scrie răspuns
Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:
Cristian Stefan - transplant maduva

Mesaj de silvius » Dum Mar 15, 2009 8:37 pm

Salutare,
citind pe realitatea.net despre cazul micutului m-am gandit ca e o ocazie buna sa ii ajutam pe oamenii astia, fiecare cu cat poate.
Nu ar fi prima oara cand ClubC4.ro se implica activ in actiuni caritabile. Suma pentru transplant este imensa, peste 150 de mii de euro, stim prea bine ca putin sunt aceia care pot pune suma asta jos fara probleme. Cum suma e foarte mare trebuie si un numar foarte mare de oameni care sa ajute.
De asemenea ar fi excelent daca se poate trimite mai departe si la prieteni povestea micutului.
Link-ul este urmatorul, pentru cine are mai mult timp de stat pe net http://www.cristianstefan.ro/" onclick="window.open(this.href);return false;

Iata ce scrie si pe prima pagina a site-ului
*****************************************
In anul 2006 am reusit dupa multe cautari si formalitati sa luam in plasament de urgenta in vederea adoptiei, o minune de baietel de doar trei saptamani abandonat la nastere. Nimeni n-ar putea sa descrie in cuvinte fericirea pe care a adus-o acest pui de om in casa si familia noastra.
Un an de zile a durat procedura de adoptie, un an de zile de alergat prin tribunale, un an de emotii , un an de trait cu teama in suflet ca poate nu va fi al nostru. Dar dragostea noastra pentru Stefanut si credinta in Dumnezeu ne-au ajutat, si pe 30 ianuarie 2007 am primit vestea cea mare: I se eliberase certificatul de nastere micutului, iar ca parinti figuram noi. Era visul devenit realitate,era o bucurie si o satisfactie enorma.
Visul nu a tinut decat 8 luni de zile. In luna septembrie 2007 la recomandarea medicului pediatru am facut la Institutul National de Hematologie Transfuzionala niste analize amanuntite. Ingerasul nostru a fost diagnosticat : beta Talasemie majora (Anemia Cooley). Am incremenit. A “cazut” Cerul pe noi in acel moment si nu reuseam sa ne oprim din plans.
NU DORIM NIMANUI SA STIE CAT DE GREA E SUFERINTA CAND NE ASTEPTAM LA ALTCEVA, CAND ERAM SIGURI DE FERICIRE!
Asa au inceput intrebarile si cautarile pe internet si ne-am ingrozit. Din tot ce am studiat reiesea un singur lucru: copiii care sufera de această boala nu ajung la maturitate.
Talasemia este o boala hematologica (a sangelui) ereditara (cu transmitere genetica, adica de la o generatie la alta) in care organismul produce prea putina hemoglobina. Hemoglobina ajuta eritrocitele (celulele rosii) să distribuie oxigenul in toate celulele organismului. Nivelul scazut al hemoglobinei duce la anemie care se manifesta prin slabiciune si oboseala. Cazurile severe de anemie duc la afectarea organelor si in final chiar la deces. Daca transfuziile de sange se incep de la varste mici si se continua pe tot parcursul vietii, se considera ca prelungesc durata de viata. Decesul survine in urma afectarii organelor precum inima sau ficatul. Lipsa incarcarii cu oxigen si supraincarcarea cu fier a sangelui transfuzionat duce la afectarea organelor.
Refuzam sa credem ca diagnosticul este corect, speram din tot sufletul ca medicii sa se fi inselat, nu credeam ca soarta putea fi asa de cruda cu Stefanut. Am repetat analizele la mai multe centre medicale dar diagnosticul a fost acelasi. Din septembrie 2007 si pana in prezent Stefanut merge lunar la analize la “Institutul Fundeni” pentru a urmarii evolutia bolii. In decembrie 2008, medicul lui curant ne-a informat despre evoluţia negativă a bolii si ne-a dat ca singura alternativa viabila transplantul de celule stem hematopoietice (transplant de maduva osoasa).
Cele mai remarcabile succese in tratarea acestei boli s-au realizat la Clinica Mediteraneeana din Roma, la Prof. Dr. Guido Lucarelli. Costul acestei interventii este aproximativ 150.000 EURO, suma enorma pe care nu o putem strange fara ajutorul DUMNEAVOASTRA (vezi si cazul copilului ANDU NICUT)

In cazul lui Stefanut costul interventiilor se ridica, din pacate, la suma de 171000 EUR din cauza faptului ca nu se cunoaste mama naturala. Surplusul de bani reprezinta costurile cautarii unui donator in Registrul International al Donatorilor.

VA RUGAM, VA IMPLORAM SA-L AJUTAM PE STEFANUT SA FIE SANATOS SI SA SE FACA MARE !

BRD sucursala Academiei:
RON :RO64BRDE410SV25155484100
EUR :RO86BRDE410SV25156014100
USD :RO24BRDE410SV25156284100

Titular de conturi: FLORESCU NICOLAE - tatal lui Stefanut.

*****************************************

daca vreti facem lista cu fiecare care a dat. suma conteaza cred mai putin, sau punem si suma, puteti veni cu idei, important e sa ajutam pana nu e prea tarziu
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
Motzoi C4
C4 Ya Yo
Mesaje:1079
Membru din:Mar Dec 09, 2008 4:15 pm
Numar Inmatriculare:PH-60-SMC
Localitate:Ploiesti

Re: Cristian Stefan - transplant maduva

Mesaj de Motzoi C4 » Joi Mar 19, 2009 3:41 pm

Of...saracul copilas e asa scump. :( :( :(
Mai exista si un teledon, adaug eu numerele, cred ca ar fi o alternativa mai accesibila nu?

TELEDON ROMTELECOM

Numere TELEDON in reteaua Romtelecom pentru donatii in euro:
0900 900 330 - 10 euro/apel
0900 900 335 - 5 euro/apel
0900 900 332 - 2 euro/apel



Haideti sa il ajutam!!!
Citroen C4 Coupe, 1.6i, 16 valve,Jaune Scott, jante Bellone 17'' Polished Black, viewtopic.php?f=19&t=2681" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Cristian Stefan - transplant maduva

Mesaj de silvius » Vin Mar 20, 2009 12:34 am

categoric e mai usor asa, multumim :wink:
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Donatii si Anunturi Umanitare”